Економіка Хто має право на безкоштовні земельні ділянки?

Хто має право на безкоштовні земельні ділянки?

836
0

Земельний кодекс України передбачає, що кожен громадянин має право отримати земельний пай для житлових і господарських потреб. Зараз, коли вся країна з хвилюванням очікує початку земельних торгів, як не можна до речі згадати про законних правах українців на свою землю.

З 1 жовтня 2020 року уряд планує запустити ринок землі в Україні і скасувати заборону на відчуження земель сільськогосподарського призначення. Для простих громадян це означає, що вони отримають можливість продавати свої сільськогосподарські землі, а не шукати на них орендарів. Як народу отримати вигоду від зняття мораторію продаж землі – розберемося далі.

Стаття 121 Земельного кодексу України говорить про те, що “громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності …”. Тобто будь-який українець може подати заяву про виділення йому ділянки. У статті 116 Земельного кодексу уточнюється, що видача земельних ділянок для кожного громадянина можлива по одному разу для кожного виду використання (разом – до 2,48 Га на людину).

Розмір виділеного земельного паю залежить від мети використання:

сільське господарство – до 2 гектарів,
садівництво – до 0,12 гектара
будівництво житлових приміщень і господарських споруд: в селах – до 0,25 гектара;
в селищах – до 0,15 гектара;
в містах – до 0,10 гектара.
індивідуальне дачне господарство – до 0,10 гектара
будівництво індивідуальних гаражів – до 0,01 гектара.

Першочергове право на отримання безкоштовних земельних паїв надається учасникам бойових дій. Його гарантує стаття 12 закону України про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту. Як повідомляє Госгеокадастр, станом на 30 серпня 2019 року учасникам бойових дій та сім’ям загиблих воїнів було виділено 3045 земельних ділянок площею 4,9 тис. гектарів.

Відповідно до Земельного кодексу, отримати в розпорядження земельний пай може кожен повнолітній громадянин України, не залежно від місця його реєстрації. Оскільки більшість земель знаходяться у власності приватних осіб, держави або комунальних організацій, що бажає бути самостійно вказати наявність бажаного вільної ділянки.

Багато стикаються з труднощами в процесі отримання своїх законних гектарів. Перш за все – це тривала бюрократична процедура.

Процес пошуку вільних ділянок також ускладнюється з боку держави, оскільки постановою Кабінету міністрів України № 413 від 7 червня 2017 року обмежилося кількість видаваних земель до 25% від загального числа доступних гектарів.

Як отримати свою землю?

Для початку громадянину потрібно визначити: для яких цілей йому потрібна земельна ділянка і де він може перебувати. З метою вибору місця розташування відкриваємо публічну кадастрову карту на сайті земельний кадастр та дивимося “вільні” ділянки.

Переконавшись в наявності вільних земель в бажаному районі, можна приступати до подачі клопотання до органів виконавчої влади або органи місцевого самоврядування.

Якщо земля комунальної власності – то клопотання подається в сільські, селищні чи міські ради.

Якщо земля знаходиться в державній власності – РДА або Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

У клопотанні вказується цільове призначення ділянки та її розміри. До нього додаються додаткові матеріали у вигляді зазначеного місця розташування бажаної ділянки, згода землевласника (в разі отримання ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб), документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти в аграрному навчальному закладі (якщо передбачається використовувати ділянку для ведення фермерського господарства).

Протягом місяця заява повинна бути розглянута і видано дозвіл на розробку проекту землеустрою або аргументовану відмову.

Причиною для відмови може бути лише невідповідність місця розташування бажаної ділянки вимогам закону – тобто, якщо дана ділянка відноситься до земель комунальної чи державної власності, які не можуть передаватися у відповідності зі статтею 117 Земельного кодексу України.

До таких земель належать:

-земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об’єкти нерухомого майна державної власності;
-земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій;
-земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій.

У разі, якщо від уповноваженого органу за місяць не було отримано ні згоди, ні відмови, громадянин має право протягом наступного місяця самостійно замовити проект розробки благоустрою обраної ділянки, про що письмово повідомляє в уповноважений орган влади. До письмового повідомлення в такому випадку додається договір на виконання робіт із землеустрою для вибраної ділянки.

На сайті Госгеокадастра представлений Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників, на сьогоднішній день перелік складають більше 5000 фахівців. Можна вибрати будь-якого із запропонованих кандидатів або звернутися в приватні організації.

Готовий проект знову подається до відповідного органу влади або місцевого самоврядування, де протягом 14 днів має бути прийнято рішення затвердити або відхилити проект землеустрою.

У разі відмови від передачі земельної ділянки або при нерозгляді заяви, це питання вирішується в судовому порядку.

У разі, якщо проект приймається – ділянку реєструється в Державному земельному кадастрі України (термін для реєстрації – до 14 днів).

Заключний етап – реєстрація права власності в місцевих органах Державної реєстраційної служби.

До чого готуватися!

Далеко не кожен бажаючий може похвалитися отриманими за законом ділянкою, тому що на шляху до володіння бажаними гектарами може зустрітися чимало перешкод.

Шанс отримати безкоштовно свої два гектара – мізерний, в 99% випадків людям просто відмовляють. Або вимагають гроші. Що, втім, теж не гарантує позитивний результат.

Адвокати також підтверджують факт того, що місцева рада може піти на будь-які хитрощі, аби відмовити громадянину в можливості отримати законну ділянку.

У зв’язку з цим юристи рекомендують громадянам відстоювати свої права на рівні закону:

“Щоб з’ясувати, чи вільна земельна ділянка, яку ви хочете отримати у власність, подайте запит до департаменту архітектури, містобудування та кадастру. Працівники кадастру проведуть аналіз архівних документів і дадуть відповідь вам. Якщо ця земельна ділянка повністю вільна, пишіть заяву до місцевої ради”, – пояснюють вони.

Борімося за своє право….ПОБОРЕМО!

Джерело