Економіка Газовий нокаут від уряду

Газовий нокаут від уряду

416
0

Якось у підворітті зчепилися два боксери – професійний та початківець. Перший добряче діставав свого суперника кулаками – то по носі, то під дих. Не витерпів цього любитель. Вхопив дрюка і влупив ним потенційного переможця по голові… А згадався цей анекдот тоді, коли чинний уряд вирішив не наслідувати приклад своїх попередників, поетапно підвищуючи комунальні тарифи і ціни на енергоносії, а перестав загравати з народом і відправив у «газовий» нокаут відразу усіх українців.

Згідно з урядовим «дрючком» з 1 травня в Україні почала діяти єдина ціна на газ для усіх категорій споживачів – 6879 гривень за тисячу кубометрів.

Логіка новопризначених міністрів, як, до речі, і МВФ, «залізна»: не буде різниці в ціні, зникне й корупція. Натомість, усі отримані внаслідок прозорого формування тарифів кошти інвестуватимуть у збільшення видобутку вітчизняного газу, щоб уникнути залежності від імпорту, передусім – з Росії.

З цим, як не дивно, важко не погодитися, бо, якщо вірити статистичним даним, лише за останні десять років Україна витратила майже 60 млрд. доларів на фінансування схеми з «дешевим» газом для населення, а уряд був змушений брати кредити замість того, щоб отримувати ренту та інші податки з видобувників. У той же час газові магнати придумували різноманітні варіанти, як випросити у держави дотаційні енергоносії нібито для потреб населення, які насправді надходили на приватні підприємства-гіганти.

Тепер так не буде, – впевнені у Кабміні. Щоправда, чомусь змовчали, що, по-перше, корупція в Україні процвітає не тільки у газовій сфері, і, по-друге, що для ефективної боротьби з цим суспільним злом можна було б не лише уніфікувати вартість газу, а, передусім, задіяти правоохоронні та антикорупційні органи.

Інше пояснення Володимира Гройсмана щодо революційного, а не еволюційного, переходу на ринкові ціни базується суто на загостренні почуття «української жаби». Мовляв, до нововведення заможні споживачі отримували більше вигоди, бо споживали більше газу з дотаціями від держави.

Можна лишень здогадуватися, як тепер радітимуть десятки мільйонів незаможних, скупаних (заради економії) у річках та озерах українців, уявивши, як «бідкаються» мільйонери, не маючи чим розрахуватися за підігрів води у своїх мармурових басейнах. Адже, за попередніми підрахунками експертів, нова, більш, ніж удвічі вища для теплоенерго, ціна на газ (замість 3000 – 6879 гривень за тисячу кубометрів) автоматично призведе до  щонайменше двократного підвищення комунальних тарифів на тепло і гарячу воду.

Ще одна версія уряду про те, що раніше у держави не було грошей на модернізацію ЖКГ, а у споживачів не було стимулу економити, аж надто казкова, щоб у неї повірити. По-перше, у державі ніколи не буде коштів, якщо її бюджет і надалі розкрадатимуть такими темпами. По-друге, разом з постановою про запровадження єдиної ціни на газ, уряд затвердив ще цілу низку документів, які «стимулюватимуть» соціально вразливих українців опалювати свої домівки, зрізаючи яблуні у садках і кидаючи у «буржуйки» книги з сервантів.

Зокрема, у постанові уряду №319 йдеться про те, що на період дії субсидій громадяни не отримуватимуть пільг на оплату житлово-комунальних послуг і придбання твердого палива та скрапленого газу.

Щоправда, право на отримання пільг подовжили з 6-ти до 12 місяців, а за підсумками опалювального сезону невикористані суми субсидій внаслідок економного споживання енергоресурсів повертатимуться до державного бюджету.

Ще один «пряник» для стимулювання громадян економно використовувати житлово-комунальні послуги – частина невикористаної суми субсидії в еквіваленті вартості 100 куб. м природного газу або в еквіваленті 150 квт/год. електроенергії (у разі використання цих джерел енергії для індивідуального опалювання) буде зараховуватися як оплата послуг, зокрема в обов’язковій частині платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

А тепер знову – «батіг»:  для розрахунку розміру субсидій для населення в опалювальний період Кабінет міністрів знизив норму споживання газу на місяць з 7 до 5,5 куб. метрів на 1 кв. м опалюваної площі. Також скасовано соціальну пільгу – 1200 кубічних метрів газу на опалювальний період за ціною 3600 гривень.

На тлі кардинальних урядових новацій, заправлених гострим соусом кратного зростання комунальних тарифів та обрамлених благими намірами боротьби з корупцією, якось мінорно прозвучали прогнози Мінсоцполітики про те, що вже наступної осені кількість заявників на отримання допомоги від держави може зрости на 50 відсотків.  Відтак, передбачених у цьогорічному бюджеті на виплату субсидій 35 млрд. грн. може не вистачити.

Цікаво, яким чином  уряд Володимира Гройсмана буде вирішувати цю проблему – знову нокаутуючи народ, чи, на цей раз, відганяючи дрюком від державного корита тих, кому рингом для  особистого збагачення вже давно стала вся Україна.

nday.te.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я