Новини Електронне ПДВ забере останні гроші у ЖКГ

Електронне ПДВ забере останні гроші у ЖКГ

332
0

Введення електронної системи адміністрування ПДВ створює ризики для платників податків. Так, для житлово-комунальних підприємств цей механізм означатиме постійне вимивання обігових коштів, яких зараз і так обмаль в розпорядженні комунальників

Введення електронної системи адміністрування ПДВ створює ризики для платників податків. Так, для житлово-комунальних підприємств цей механізм означатиме постійне вимивання обігових коштів, яких зараз і так обмаль в розпорядженні комунальників

 

Як повідомляє Україна Комунальна, вже другий раз поспіль протягом 2014 року Кабінет Міністрів на чолі з Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком вносить на розгляд Верховної Ради проект державного бюджету на 2015 рік, і вдруге відкликає його наступного дня опісля подання.

 

Однак, попри те, що проект Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» зареєстрований 12 грудня 2014 року за №1000 недоступний для скачування на сайті Верховної Ради, деякі орієнтовані показники головного фінансового документу держави все ж таки стали відомі суспільству.

Як повідомляла «Україна Комунальна», уряд розрахував основні параметри проекту бюджету на 2015 рік з врахуванням реформ. Так, доходи казни заплановані на рівні 432,3 млрд грн, витрати – 485,3 млрд грн. Це більше, ніж у 2014 році. Параметри кошторису поточного року: 377,8 млрд грн доходів і 441,6 млрд грн витрат.

Також в порівнянні з 2014 роком очікується скорочення надходжень від податку на прибуток. Цей податок – показник фінансового самопочуття суб’єктів господарювання. Якщо Кабмін чекає скорочення надходжень, то підприємствам краще не стане. Незважаючи на такий прогноз до податку на прибуток, все ж таки в 2015 році уряд розраховує на зростання податкових надходжень на 49 млрд грн за рахунок збільшення надходжень від сплати податку на додану вартість, акцизів та ренти.

Такі сподівання уряду пов’язані з тим, що з 1 січня 2015 року повинна розпочати функціонування система електронного адміністрування ПДВ, запроваджена законом №1621-VII від 31 липня, у якому містяться поправки до Податкового кодексу та низки інших законів. Нові правила повністю змінюють механізм виписки податкових накладних, які дають право на податковий кредит. Відтепер усі податкові накладні будуть виписуватися лише в електронному вигляді та реєструватися в Єдиному реєстрі податкових накладних, незалежно від суми ПДВ. При цьому термін реєстрації податкових накладних залишиться колишнім – 15 календарних днів з дати виписки.

До 25 грудня 2014 року Державною казначейською службою в системі електронного адміністрування ПДВ відкриватимуться рахунки платникам ПДВ, які зареєстровані платниками такого податку, згідно із поданим до 15 грудня 2014 року Державною фіскальною службою реєстром таких платників. Це передбачає постанова КМУ «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» від 16 жовтня 2014 року №569.

Введення електронної системи адміністрування ПДВ створює певні ризики для платників податків. Перший аспект – сплата ПДВ буде здійснюватися шляхом передоплати. Тепер потрібно спочатку оплатити ПДВ – тобто виписувати податкові накладні можна тільки тоді, коли вони забезпечені сплатою на окремий рахунок. Якщо вхідних накладних недостатньо, на рахунок доведеться закидати «живі» гроші. Водночас, кошти, котрі надходять на ПДВ-рахунки, назад вже не повернуться ніколи, такий механізм просто не передбачений.

 

Окрім того, Державна фіскальна служба закріплює за собою право розпоряджатися коштами на ПДВ-рахунку платника. Законом №1621-VII передбачено, що у разі будь-якого порушення вони можуть самостійно, не чекаючи результатів перевірки, визначити, що підприємство має сплатити певну суму, і стягнути її. Повернути кошти зі спецрахунку не вийде і в разі втрати з тих чи інших причин статусу платника ПДВ. У такому разі вся сума, яка залишається на ПДВ-рахунку, автоматично буде перерахована до державного бюджету.

Для житлово-комунальних підприємств запропонований механізм сплати ПДВ в системі електронного адміністрування (через ПДВ рахунки) призведе до постійного вимивання обігових коштів у суб’єктів господарювання – виконавців житлово-комунальних послуг, яких і без цього залишається обмаль в розпорядженні комунальників через прийняття сумнозвісних Закону України №1198-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» та постанови КМУ №217 від 18 липня 2014 року, якими запроваджено порядок оплати послуг із використанням рахунків із спеціальним режимом використання в галузі теплоенергетики.

У випадку повторного внесення Кабінетом Міністрів та прийняття Верховною Радою законопроекту №4557а «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії, а також для погашення позик, отриманих від міжнародних фінансових організацій», який запроваджує порядок оплати послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за допомогою рахунків із спеціальним режимом використання, підприємства теплокомуненерго та водопровідно-каналізаційного господарства можуть сміливо розпускати свої бухгалтерії та фінансові відділи, адже після 1 січня 2015 року вони повністю втратять контроль над грошовими потоками підприємств. Всі платежі будуть здійснюватися в автоматичному режимі за допомогою спеціальних рахунків, але при цьому навряд чи у комунальників залишаться кошти на сплату заробітної плати, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, інших обов’язкових платежів до бюджету. Про придбання матеріалів та модернізацію обладнання взагалі доведеться забути.

Єдиним шансом уникнути загрози глобальної неплатоспроможності суб’єктів господарювання є втілення в життя Коаліційної угоди, підписаної депутатами Верховної Ради України VIII скликання, яка передбачає у рамках реформи податку на додатну вартість скасування положення Закон №1621-VII щодо запровадження системи електронного адміністрування податку на додану вартість (ПДВ-рахунків). Окрім того, в документі передбачено «забезпечення адміністрування податку на додану вартість з забезпеченням прав платників податку, вчасним його відшкодуванням», «встановлення гарантій відшкодування ПДВ, зокрема строків такого відшкодування та відповідальність податкового органу за їх недотримання», «реформування системи адміністрування податкових накладних».

1 грудня за реєстраційним №1141 у Верховній Раді групою депутатів було зареєстровано законопроект, яким пропонується внести зміни до законів України: від 31 липня 2014 року №1621-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» та від 7 жовтня 2014 року №1690 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування інвестиційної діяльності», скасувавши з 1 січня 2015 року систему електронного адміністрування податку на додану вартість.

На таку ініціативу народних депутатів миттєво відреагував Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Посадовець заявив, що Кабмін не дивлячись ні на що, підтримує впровадження системи електронного адміністрування ПДВ, але готовий внести зміни в закон про введення від 1 січня 2015 року електронних ПДВ-рахунків, враховуючи критику з боку бізнесу і депутатів. «Ми внесемо зміни в цей закон. Я згоден, що під час прийняття закону №1621-VII 4 місяці тому, там «перетиснули» деякі моменти. Наприклад, щоб «загнати» на спеціальні рахунки адміністрування ПДВ близько 30 млрд грн. Я усвідомлюю, що це нереально. Тому цю норму ми знімемо і ще 4 норми, які нас попросив зняти бізнес, для того, щоб закон працював ефективно», – зазначив пан Яценюк.

Такий непоступливий настрій Арсенія Яценюка у питанні ПДВ-рахунків можна зрозуміти, адже його уряду у наступному році в умовах фактичної війни та агресії з боку Російської Федерації, втрати частини території, які мали значну частку у ВВП, доведеться виконувати надважкий бюджет 2015 року. Однак він може коштувати панові Яценюку не лише втрати особистого політичного рейтингу, за який посадовець так вболіває, але й втрати системи житлово-комунального господарства України, яке, внаслідок тотального запровадження рахунків зі спеціальним режимом використання, просто збанкрутує.

 

Лариса Макієнко

Джерело: Україна Комунальна

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я