На голову Новини Доплати до пенсій скасовувати не можна! Верховний суд ухвалив важливе рішення по...

Доплати до пенсій скасовувати не можна! Верховний суд ухвалив важливе рішення по одній з категорій пенсіонерів

829
0

Верховний Суд України, відомий своїми безкомпромісними рішеннями, розглянув зразкове справу щодо перерахунку пенсій, яке буде тепер застосовуватися для всіх подібних випадків.

Про це йдеться в повідомленні на сайті інстанції.

Так, мова йде про доплати і підвищення пенсій, передбачені законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту » та « Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» (25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільова грошова допомога в розмірі 40 грн).

Зазначена доплата виплачується в складі пенсії пенсійним органом і є додатковою соціальною гарантією, зокрема, для військовослужбовців. Вона нерозривно пов’язана з їх спеціальним правовим статусом і особливими умовами проходження ними служби. Отже, вони не можуть бути зменшені урядом і повинні виплачуватися незалежно і самостійно в повному обсязі .

Їх не можна враховувати при перерахунку пенсійної виплати, проведеної на підставі постанови Кабміну № 103 від 21 лютого 2018 року «про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Суть спору, розглянутого Верховним судом, полягає в оскарженні дій відповідача щодо зменшення з 5 січня 2018 р розміру доплат, передбачених для учасників бойових дій.

Позивач просив зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з 5 січня 2018 р зі стовідсотковим урахуванням і виплатою підвищення пенсії в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій в розмірі 40 грн, виплатити різницю між фактично отриманим і підлягає сплаті сумою пенсії з 5 січня 2018 р

В обґрунтування позову позивач вказав, що, розраховуючи розмір пенсій відповідно до п. 2 постанови № 103, Пенсійний фонд фактично зменшує виплату підвищень і надбавок до пенсії, встановлених законами.

Верховний суд вказав, що згідно з нормами чинного законодавства, при перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст. 63 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв’язку з прийняттям Кабміном постанови № 103, враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Отже, на доплати до пенсії, передбачені законодавством, у 2018 році поширювалося регулюючий вплив постанови КМУ № 103, але на підвищення, визначені законом – ні. Тому підвищення пенсії в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність ( 363 грн), а також на щомісячну цільову грошову допомогу на життя (40 грн), встановлені позивачеві, постанову КМУ № 103 не вплинуло як на певні саме законом.

У зв’язку з зазначеним суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи нарахування і виплату підвищення пенсії та допомоги позивачу, дотримувався вимог законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, а тому прав останнього не порушив.

Раніше ми писали про те, що Верховний суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду а, які полягали у зменшенні розміру пенсії за рахунок виплати з 5 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.