Економіка Діра в бюджеті збільшується! ЩО буде із зарплатами і пенсіями?

Діра в бюджеті збільшується! ЩО буде із зарплатами і пенсіями?

472
0

Які б казки про свої міфічні “покращення” не розповідав голова уряду Володимир Гройсман, але реальні цифри кажуть про його бездарне керування зовсім інше! 

Наповнення державної скарбниці дало новий збій! За підсумками перших 5 місяців 2019 бюджет України недорахувався 50 млрд грн. Як наслідок – багато відомств вже зараз відчувають бюджетний голод… Чи варто очікувати затримок із виплатами пенсій і зарплат?

Як повідомили в Рахунковій палаті, через відставання від плану по доходах, запозичень і провалу програми приватизації загальний фонд держбюджету недоотримав понад 50 млрд грн. В наслідок цього виявився не виконаним на 34 мільярди і план за видатками.

Основна причина такого стану справ, як розповів “Вістям” директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський, полягає в підвищеному прогнозному курсі долара на 2019 рік. “Падіння курсу долара в першій половині року призвело до невиконання бюджету. Але тут має місце сезонний фактор. Так було в 2018 році і в 2017 році. Зазвичай ближче до другої половини року ситуація стабілізується”, – сказав “Вістям” Несходовський. Простіше кажучи, українцям варто чекати, що восени гривня можна різко девальвувати, чому буде дві причини – дефіцит бюджету та закупівля енергоносіїв перед опалювальним сезоном.

Де знайти гроші
Поки експерти заспокоюють: якихось серйозних потрясінь для української економіки чекати не варто. “Секвестр, тобто скорочення бюджету, держава відкрито оголошувати не буде. За великим рахунком подібна ситуація спостерігається щороку. В результаті відбувається недофінансування певних програм. Але це не означає, що зарплати і пенсії не виплачуватимуться. Всі захищені статті будуть виконані в повному обсязі. А ось виконання ряду регіональних програм, будівництва та ремонту доріг може не відбутися “, – сказав економіст Віктор Скаршевський.

Про можливе скорочення програм говорить і його колега Несходовський. “Звичайно, є статті, які можна скоротити. Наприклад, на фонд президента було виділено 1 млрд грн. Але порядок використання цих коштів так і не був затверджений. Відповідно ці гроші можна скоротити або взагалі статтю не профінансувати. Те ж саме стосується окремих інших програм “, – говорить Несходовський.

До слова, як показує досвід минулих років, в прагненні підвищити дохідну частину бюджету уряд нерідко застосовувало вельми неоднозначні методи. Так, в 2018 році звучали пропозиції перенести відшкодування ПДВ на 2020 рік, а підприємці вказували на посилення тиску на бізнес за допомогою перевірок.

Що під загрозою?
Як би там не було, скорочення витрат по деяких галузях спостерігається вже за підсумками перших п’яти місяців цього року. Згідно з останніми даними бюджетної статистики, опублікованої на сайті Казначейської служби, в повному обсязі Мінфін профінансував лише соціальні витрати і основні субвенції – медичну, освітню. Також стабільно добре надходять гроші силовикам – від 78% до 92% (див інфографіку).

Дыра в бюджете увеличивается: что будет с зарплатами и пенсиями - фото 2

У той же час на субсидії було витрачено менше, ніж заплановано. Як запевняють в Мінсоцполітики, їм більше і не потрібно було. “Навесні минулого року були змінені критерії для отримання субсидій. Як результат заявок надійшло менше, ніж очікувалося”, – пояснюють в Мінсоцполітики. Хоча ми неодноразово писали: кількість субсідіантов відсіяли спеціально – уряд з 1 травня зменшило соціальні нормативи витрат ресурсів (газу та теплової енергії). До того ж у чиновників нібито є негласна установка – під будь-яким приводом позбавляти пільг, щоб заощадити кошти.

Але найбільше бюджетний голод відчувають регіональні і дрібні програми.

Наприклад, інженерно-технічне облаштування кордону профінансовано всього на 1,7%. Подібна ситуація і з дорогами. Так, наприклад, “Укравтодор” в першому кварталі отримав тільки 2,6 млрд грн, або 8% від запланованого на весь рік ресурсу. А відповідно не почалося фінансування ремонту доріг Львів-Тернопіль-Умань, Біла Церква-Одеса-Миколаїв-Херсон. Аналогічна ситуація з дорогами Мерефа-Лозова-Павлоград, Запоріжжя-Маріуполь, Кропивницький-Миколаїв та іншими.

“Все це результат неправильного планування і занадто утрудненого доступу до грошей через формальних критеріїв. Як результат щорічно в кінці року” під ялинку “відомства в поспіху намагаються закрити плани, провокуючи додаткову девальвацію гривні.

В 2019 році недофінансування бюджету складе десь 70 -90 млрд грн. Цілий ряд капітальних проектів в черговий раз буде недофінансовано. А чергова відсутність запланованих мільярдів на покриття дефіциту ще більше поставить країну в залежність від запозичень “, – резюмував Скаршевскій.

Гройсман, то ДЕ твої покращення??? А ОСЬ ВОНИ!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я