Економіка Дешевий газ для населення чи для олігархів?

Дешевий газ для населення чи для олігархів?

372
0

Чиї інтереси стоять за парламентськими баталіями довкола зниження ренти на видобуток газу

Раніше з кожним опалювальним сезоном починалися традиційні газові війни між Росією та Україною. Цього року питання щодо поставок імпортного газу вдалось більш-менш залагодити — зате які газові багаталії тривають між “Батьківщиною” та “Народним фронтом”! А все через закон про  зниження ренти на видобуток газу. За основу законопроект про зниження рентної плати на видобуток газу прийняли, а далі питання “застопорилось”, оскільки кожна політсила наполягає саме на своєму варіанті. При цьому і Тимошенко, і Яценюк апелюють до народу. За словами Тимошенко, зниження оподаткування видобутку газу дозволить знизити тарифи на газ для населення. Яценюк же наполягає, що саме за рахунок високої ренти є можливість платити субсидії… Та чи інтереси населення змусили колишніх союзників йти “стінка на стінку”?

 

В Україні роками була наднизька рентна плата за користування надрами. Відтак видобуток корисних копалин, чи то вугілля, нафта і газ, чи залізна руда, це те, на чому ставали не просто мільйонерами — мільярдерами!. У 2014-му, після Революції гідності, нова влада вирішила нарешті взятися за ренту. Це був один з небагатьох ресурсів, який дозволяв відносно швидко залатати частину дірок у бюджеті. Як кажуть, апетит приходить під час їди, тож з того часу ренту на видобуток газу піднімали двічі. Від початку цього року діють такі рентні ставки: для ПАТ «Укр­газвидобування» і підприємств, що працюють на умовах спільної діяльності, – 70%, для приватних компаній – 55% при видобутку з глибини до 5000 метрів, і 29% при видобутку з глибини понад 5000 метрів. Це одні з найвищих рентних ставок на видобуток газу у світі.

“Такі високі рентні ставки зробили видобуток газу непривабливим для інвесторів. Їм нецікаво вкладати кошти у розвідку та розробку нових родовищ. Через це власний видобуток газу почав скорочуватись. Торік внутрішній видобуток впав на 2%, – каже голова Комітету економістів України Андрій Новак. – Як на мене, чинна влада мала б стимулювати не лише видобуток нафти, газу, а й збільшувати виробництво електроенергії, в тому числі з альтернативних джерел. Однак виглядає, що вони “сидять” на старих схемах постачання газуз-за кордону. А тепер ми ще й електрику імпортуємо, хоча можливість збільшувати внутрішнє виробництво є”.

Утім, навіть якби не надвисокі рентні ставки, видобуток газу все одно б знизився. Річ у тім, що через окупацію Криму Украї­на втратила “Чорноморнафтогаз”, на який припадало до 10% видобутку газу. Саме чорноморський шельф був найперспективнішим у плані розробки нових родовищ.

Ставки ренти для “Укр­газвидобування”?значно вищі, ніж для приватних компаній. Як пояснив “ВЗ” представник однієї з приватних енергетичних компаній, попри вищі рентні ставки, державна компанія все одно в сумі платить менше, ніж приватні. Усе через те, що газ вона постачає “Нафтогазу” за “формальними” цінами, які рази у три нижчі за ринкові, а рента залежить від вартості видобутого газу… Водночас висока рента зробила невигідним видобуток газу за спільними договорами з приватними компаніями. “Спільні договори використання — це золота жила. Бо фактично ти береш готову свердловину, викачуєш з неї нафту чи газ і продаєш за ринковими цінами. Частина видобутого за угодою йде державній компаній, але офіційний видобуток легко можна занизити. Якраз на таких схемах керівники державних компаній і стають мільйонерами. Але з 70% рентою такий бізнес трохи втратив привабливість. Хоча це все ж вигідніше, ніж самостійно вкладати кошти у розвідку, буріння пошукових свердловин, бо завжди є ризик, що ти гроші вклав, нафта там є, але не у промислових обсягах”.

Власне Яценюк готовий піти на зниження ренти для приватних компаній, але не у випадках договорів спільної діяльності з державними компаніями. “Парламент пропонує знизити ренту для підприємств з так званою спільною діяльністю з 70% до трохи більше 20%. Цю «спільну діяльність» контролюють виключно газові олігархи України, обслуговує тіньовий енергетичний сектор і отримує тіньові доходи”, – заявив Яценюк.

Поки деякі депутати кричать, що через захмарну ренту в Україні за останній рік не пробурили жодної нової свердловини, “Укр­газвидобування” звітує про перевищення планів. “З початку року введено в експлуатацію 61 нову свердловину, що становить 135,6% до плану 10 місяців 2015 року. Обсяг експлуатаційного та пошуково-розвідувального буріння — 147 тис. м, що становить 102,6% до плану 10 місяців  2015 року. Взагалі по Компанії завершено будівництво 56 продуктивних свердловин, що становить 116,7% до плану 10 місяців цього року”, – йдеться в офіційному повідомленні “Укргазвидобування”. При цьому компанія повідомляє: через те, що “оператори договорів спільної діяльності” скоротили видобуток (за десять місяців видобули 956 млн. м3, або 79% від плану 1 216 млн. м3), вона перевиконала план власного видобутку, який сягнув 11 138 млн. м3 (102,6% плану), аби перекрити недобір.

Ще один цікавий момент: навіть якщо ренту на видобуток газу знизять, це аж ніяк не означає зниження тарифів на газ для населення. Приватні компанії, які так потерпають від високих податків, видобутий газ населенню не продають. Вони реалізують його промисловим підприємствам за ринковими цінами.

“Зниження ренти якщо і позначиться на зниженні ціни на газ, то це буде зниження в ме­жах 10%. Не можна говорити про те, що ціни мають впасти прямо пропорційно ренті, адже це не єдиний складник собівартості, – каже керівник Комітету енергетичної незалежності Іван Надеїн. – Натомість виплату субсидій це може поставити під загрозу, адже саме з надходжень від рентних платежів фінансується програма субсидування населення. Тому з цим законопроектом треба бути дуже обережним, аби, з одного боку, не поставити під удар ті 3,3 мільйона сімей, які отримують субсидії. З іншого боку, власний видобуток газу і так падає, а з такою рентою ми можемо втратити можливість інвестувати у нові родовища”.

“Зниження ренти і наведення ладу з видобутком газу для нас дуже важливе. Але прямого зв’язку між рентою і ціною на газ для населення немає. Це популістська тема, яку одна з політсил взяла собі на озброєння перед виборами, – каже Андрій Новак. – Проблема тарифів криється у зовсім іншій площині — монополізації житлово-комунальних послуг. Поки споживач не матиме можливості обирати компанію, яка йому постачатиме енергоносії чи комунальні послуги, монополісти (від обленерго та облгазів і до жеків), виставлятимуть максимальні ціни”.

Конституція України, Стаття 13

Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в ме­жах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу.

10,607 млрд. м3

Стільки газу, видобутого “Укргазвидобуванням” за 10 місяців, пішло на потреби населення. При цьому за рік українці безпосередньо споживають 14 мільярдів, та ще сім мільярдів використовують ТКЕ.

Джерело: Високий замок

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я