На голову Новини Чим швидше Україна розпочне блокаду Придністров’я – тим швидше переможе – експерт

Чим швидше Україна розпочне блокаду Придністров’я – тим швидше переможе – експерт

86
0

Добровольчий батальйон “Айдар” оголосив про початок торгової блокади Придністров’я. Сьогодні одесити і українські біженці звідти перекрили пункт пропуску “Кучурган”. Експерти кажуть, що якщо Україна забезпечить повну торгову і енергетичну блокаду самопроголошеної республіки – це допоможе швидко навести там конституційний порядок.

“Знай” розпитав політолога та експерта по регіону Сергія Ільченко про те, як торгова блокада може змінити ситуацію в регіоні.

– Сергій Едуардович, наскільки реалістично забезпечити блокаду Придністров’я з боку України?

– Незважаючи на загальну протяжність україно-придністровського кордону в 450 км, на ній всього лише два великих пункти пропуску і одна залізнична гілка, яка йде на Молдавський металургійний завод (ММЗ). Зрозуміло, що велике число жителів прикордонних районів промишляють дрібною контрабандою і годуються на цьому. Така контрабанда не чинить погоди.

 

 

Мова йде про потужні корупційні зв’язки придністровської “верхівки” з одного боку і корумпованих українських і молдавських чиновників з іншого. Скажімо, на той же ММЗ з української сторони вільно проходять потяги з сировиною, притому, що правовий статус самого Придністров’я Україна не визнає. Як таке може бути?

Про “блокаду Придністров’я” українська влада заявляє по кілька разів на рік і ніколи далі декларування справа не йде. Скажімо, на початку літа з Києва пригрозили заборонити перевезення акцизних товарів в Придністров’я, мовляв, тільки з території Молдови. І що? Вони оформлюють акцизи в Молдові і надалі завозять все через Україну. Жодні засобі не дадуть ефекту без погоджених і однаково жорстких дій з обох сторін водночас.

Сотні молдавський підприємств, які кримінальна влада самопроголошеної республіки спочатку націоналізувала, а потім приватизувала – мають оформлення в Кишиневі і вільно торгують з Україною.

– Тобто, ви не вірите, що блокада вдасться?

– Єдина перешкода – це спільний корупційний бізнес з українцями та модаванами. Затиснути їх можна тільки спільними зусиллями, не залишив їм лазівок. Ну немає жодної іншої причини, за якими неможливо зупинити цю контрабанду. Причому, цей корупційний “гнійник” однаково заражає і Молдову, і Україну. Як ще пояснити те, що глава так званої “республіки” Шевчук весь час спокійно літав по світу через одеський аеропорт? Знаєте, як він став літати, коли ви йому це заборонили? Через Кишинів! Я вже мовчу про те, що вся верхівка місцевого КДБ регулярно їздить затоварюватися і відпочивати до Одеси. Не впевнений, що СБУ веде хоч якісь облік цих “гастролерів”.

Якщо ви по-справжньому перекриєте хід товарів в ПМР – їх керівництво буде в паніці і нічого зробити не зможе. Росія в силу історичних причин завжди розгойдується довго, до того ж, всі замішано на корупції. Якщо зробите все швидко – вони навіть не встигнуть відреагувати.

До речі, Росія вже почала значно обмежувати свою фінансову допомогу, але навіть “на крихти” вони зможуть тягнути ще кілька десятків років. Тому в ситуацію потрібно втрутитися саме Україні.

Читайте також: Україна заблокувала російських військових у Придністров’ї

– Уявімо, що блокаду все-таки почали, то що далі: війна, перемир’я, повернення в Молдавію, приєднання до України?

– Якщо говорити в цілому – Придністров’я обов’язково повернеться до складу Молдавії. Там проживає 90 тисяч громадян України, про яких вам не можна забувати. Але і захистити ви їх зможете тільки через переговори з керівництвом Молдавії, а не цих дивних людей, які називають себе “керівниками республіки”.

Якщо ви хочете зіграти на випередження і вирішити цю багаторічну проблему вже зараз – дійте на випередження! Бац, закрили провезення товарів! Бац, припинили постачати енергоносії! Бац, гуманітарний коридор для всіх бажаючих покинути територію! Залиште на цій території “тераріум”, який їй зараз керують – вони самі через пару місяців прийдуть здаватися, причому, на ваших же умовах.

– Це не буде загрозою початку війни в регіоні? Адже Москва, частково, саме на такий сценарій і штовхає українську владу.

– Боїтеся “провокування війни”? А дати по морді гопнику, який не повертає вкрадене і трясе у тебе перед носом ножем – це теж провокація? У Придністров’ї вже півтора року і так йдуть безупинні військові навчання. У разі відкритого конфлікту, вони зможуть поставити “під рушницю” близько 50 тисяч чоловік. Але це буде саме безглуздий бій, бо територія практично наскрізь прострілюється, а без прямої військової допомоги з Росії вони не протримаються і кілька днів.

Росія свідомо “вигодовувала” у вас в тилу бультер’єра, якого в будь-який момент може “нацькувати” на Україну. Не треба його боятися, потрібно бути готовим до його атаки.

Ви зрозумійте, Придністровська молдавська республіка виглядає один-в-один як ваше “ДНР”. Вони лише привчили вести з собою переговори і фактично домоглися напіввизнання. Абсолютно криміналізоване управління, люди, з якими не можна і не можливо домовлятися. Як бути з цією територією? Бандитів вбити або посадити, а для населення розпочати програму “лікування” від “совка”.

Почати слід з виходу з дурного формату переговорів щодо Придністров’я. Що це за формат “2 + 3”, де Молдова і Придністров’я ведуть діалог під наглядом Росії, України і ОБСЄ, ще ​​й зі спостерігачами від ЄС і США. Формат повинен бути “2 + 0”, коли Україна і Молдавія будуть диктувати населенню самопроголошеної ПМР свої умови наведення миру і ладу.

Вам ніяк не уникнути активної участі у вирішенні цього конфлікту. Просто, чим швидше Україна почне – тим швидше переможе.

Ілля Лукаш

znaj.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я