На голову Сфера ЖКГ Чи можуть забрати житло за комунальні борги?

Чи можуть забрати житло за комунальні борги?

338
0

Тепловики знову скаржаться на боржників, що винні понад 34 мільйони гривень Хоча боржникам продовжують постачати гарячу воду і взимку опалення. Але через це, підприємство втрачає кошти на розвиток та поточні ремонти У яких випадках можуть забрати майно за борги?

У «Вінницяміськтеплоенерго» (далі – «ВМТЕ») вкотре зазначають — люди мають сплатити за спожите. Але сума загального боргу продовжує зростати — 34 мільйона 242 тисячі гривень.

Як розповідала речниця тепловиків Юлія Петришена, з боржниками намагаються вирішити все мирно, щоб не доводити справу до суду. Проте, юристи підприємства подають до суду понад 100 заяв щомісяця.

— Більшу частину з судових справ ми виграємо. Після отримання судового рішення за справу береться державна виконавча служба, — розказує Петришена. — З цього часу розпочинається перевірка боржника: наявність відкритих банківських рахунків, рухомого, нерухомого майна, отримання доходів. Далі відбувається опис, арешт виявленого. За борги стягнуть кошти з рахунків. У в останню чергу людина може залишитися без даху над головою. Так, за 2016 рік, стягнули через суд понад три мільйони гривень на користь «ВМТЕ».

— Треба розуміти, що такі особи підводять й своїх сусідів. Через їхню заборгованність, наше підприємство втрачає кошти на розвиток, модернізацію теплових мереж та поточні ремонти. Це в купі може загрожувати, наприклад, зриву опалювального сезону взимку — сказала речниця теплового підприємства Юлія Петришена. А коли можуть забрати житло за комунальні борги?

Про це та інше журналіст розпитав начальника Замостянського відділу Державної виконавчої служби Романа Совика.

—  Виконавча служба починає діяти (стягнення боргу) після рішення суду, яке набуло чинності. Про всі процедури вносяться відповідні дані в Єдиний державний реєстр виконавчих впроваджень. Коли ДВС починає вилучати майно? — Коли з’ясовується, що боржник не має офіційного прибутку. Якщо доходи все ж є, то 20% з офіційного прибутку сплачується на погашення боргу. І так є щомісяця.

А що можуть стягнути за комунальні борги?

— Все майно боржника, яке не є в переліку речей, які захищені від стягнення. Тобто, не можна вилучити речі домашнього вжитку: стіл, стілець, холодильник, мікрохвильовка, мобільний телефон, телевізор, тощо. Але якщо є, наприклад, два телевізори, то один з них вилучать, щоб погасити суму боргу. А можуть вилучити авто? — Законом не встановлено розмір боргу, за яким можна чи не можна вилучати транспортні засоби боржників. Знову ж таки, якщо у людини немає коштів, щоб погасити суму боргу, і ця людина має машину, то виконавець накладе арешт на авто, яке можуть потім продати з аукціону.

Можуть вилучити житло? — Так. Але є обмеження. Житло не вилучать, якщо сума не перевищує 20 мінімальних зарплат (64 тисячі гривень — авт.). Також, не вилучать житло за комунальні борги, якщо воно є єдиним помешканням у боржника. Але на нерухомість накладається арешт: заборона продавати, дарувати, міняти тощо.

У когось вилучали житло за борги по комунальним послугам? — У Вінниці ні. Взагалі, по всій Україні, мені відомий єдиний випадок, коли у Луцьку за комунальні борги продали квартиру. Але там довгий час велась роз’яснювальна робота, намагалися знайти діалог з боржником, чого зробити не вдалося.

«Не дотягуйте справу до суду»  Алла Міщенко, юрист   — Відповідно до статті 96 Цивільно-процесуального кодексу України борги за житлово-комунальні послуги стягуються з урахуванням інфляційних втрат та три відсотки річних. Аналогічно статтею 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми.

Наприклад, споживач за рік заборгував за комунальні послуги більше 6,6 тисячі гривень. Однак, через суд стягнули майже дев’ять тисяч, з яких інфляційні витрати (майже дві тисячі гривень), судовий збір за подачу заяви про видачу судового наказу (551 гривень), за позовну заяву (1600 грн), 3% річних (300 гривень) і борг за комунальні послуги. Раджу громадянам своєчасно сплачувати житлово-комунальні послуги, щоб у подальшому не виникало подібних ситуацій. У випадку ж неможливості своєчасного розрахунку можна укласти договір реструктуризації заборгованості.
Посилання на джерело: 20 хвилин, Вінниця

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я