Сфера ЖКГ Чи можна ввести в штат посаду управителя, якому голова правління ОСББ делегує...

Чи можна ввести в штат посаду управителя, якому голова правління ОСББ делегує свої обов’язки

699
0

На практиці доволі часто постають такі запитання. Адже в деяких ОСББ призначають головами правління осіб не із числа співвласників ОСББ. 

Передусім з’ясуймо, які повноваження має голова ОСББ, хто може бути управителем і які в нього повноваження та функції.

Голову правління ОСББ обирають із числа членів правління ОСББ і оформлюють таке рішення протоколом.

Повноваження голови правління ОСББ визначено п. 16 р. ІІІ Типового статуту об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу від 27.08.2003 р.  № 141 (у редакції наказу Мінрегіонбуду від 23.09.2015 р. № 238, далі ― Типовий статут).

На виконання своїх повноважень голова правління:

  • веде засідання правління, якщо правління не доручило ведення засідання іншому члену правління;
  • забезпечує виконання рішень загальних зборів і рішень правління;
  • діє без доручення від імені об’єднання й укладає в межах своєї компетенції договори й учиняє інші правочини відповідно до рішень правління;
  • розпоряджається коштами об’єднання відповідно до затвердженого кошторису й рішень правління,має право першого підпису фінансових документів об’єднання;
  • наймає на роботу в об’єднання працівників і звільняє їх, застосовує до них заходи заохочення й накладає стягнення, видає обов’язкові для працівників об’єднання накази у сфері трудових правовідносин;
  • за рішенням правління видає довіреності на представництво інтересів об’єднання іншим особам;
  • відкриває та закриває рахунки об’єднання в банківських установах й інших фінансових установах, підписує банківські й інші фінансові документи;
  • відповідно до рішень правління, здійснює інші дії, спрямовані на досягнення мети й завдань об’єднання.

Зазначені повноваження голови ОСББ передбачені Типовим статутом, і законодавство не передбачає можливості виконувати ці обов’язки іншою особою, окрім заступника голови правління ― у разі відсутності голови правління. Водночас заступника голови правління обирають теж із числа членів правління, а отже,  він теж є співвласником багатоповерхівки, яка  створила ОСББ.

Управителем доволі часто називають найманого працівника, якого прийняли на посаду за трудовим договором (або контрактом).

Тому слід узяти до уваги, що:

  • наймає на роботу в об’єднання працівників саме голова правління ОСББ, але які саме посади вводити в штат ОСББ та їх кількість ― можуть вирішити й загальні збори, затверджуючи кошторис ОСББ (адже саме в кошторисі визначають видатки на оплату праці, у межах яких голова правління затверджує штатний розпис);
  • посади менеджера (управителя), менеджера (управителя) з адміністративної діяльності, виконавчого директора (відповідно, коди професій 1231, 1475 і 1210.1.) передбачені в р. І Класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 р. № 327;
  • зазначені посади належать до категорії керівних працівників, але при цьому слід зважати, щочастина адміністративних обов’язків прямо віднесена до повноважень голови правління ОСББ.

Як правило, у штат ОСББ уводять посади бухгалтера, електрика, сантехника, двірника, прибиральниці. Тому не варто вводити посаду управителя, якщо є голова правління та його заступник, які виконують свої повноваження на платній основі. Навіщо 3 керівники в одному ОСББ?

Також практикується введення за рішенням загальних зборів посади управителя. Так, звісно, якщо голова правління (його заступник) виконують обов’язки на громадських засадах, уведення посади управителя чи виконавчого директора має сенс. 

Однак посаду управителя доволі часто плутають з управителем багатоквартирного будинку.

Управителем багатоквартирного будинку може бути фізособа- підприємець або юрособа ― суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання й ремонт спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території й належні умови проживання й задоволення господарсько-побутових потреб (п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII).

Рішення про передання управителю функції з управління багатоквартирним будинком приймають за рішенням загальних зборів об’єднання.

Для виконання управителем своїх функцій між ним і об’єднанням укладається договір, умови якого повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу від 27.08.2003 р.  № 141. У цьому випадку управителем не може виступати фізична особа, оскільки ним може бути лише юрособа чи фізособа-підприємець.

Таким чином, голова правління ОСББ не може делегувати свої повноваження, визначені Типовим статутом, іншій особі. Однак законодавство дозволяє голові правління ОСББ прийняти на роботу управителя чи виконавчого директора, якщо таке рішення буде прийнято загальними зборами ОСББ.

Світлана ЛІСТРОВА, експерт

osbb-inform

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я