Економіка Чому виросли тарифи на розподіл газу?

Чому виросли тарифи на розподіл газу?

497
0

Тарифні протести: українці перекрили траси та вимагають зниження цін на газ  - Парламент.UAЗбільшення грошей на технологічні втрати, зменшення обсягів споживання і олігархічна тупість.

Нацкоміся з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) в 2021 році підвищила тарифи на розподіл (доставку) газу до середньозваженого значення 1,12 грн/куб. У другій половині 2020 року цей показник був 0,84 грн/куб.

Ці тарифи отримують облгази, або оператори газорозподільних мереж (оператори ГРМ).
Всього в Україні 43 оператора ГРМ. Крім обласних є дрібні – в районах або невеликих містах.
З них 20 входять до “Регіональної газової компанії” (РГК) Дмитра Фірташа. РГК розподіляє близько 70% газу в країні.

В 2021 році загальна прогнозна виручка операторів ГРМ складе 25,14 млрд грн проти 20,98 млрд грн в 2020 році. У сумі тарифної виручки 44% складає фонд оплати праці, 33% – кошти на виробничо-технологічні витрати (ВТВ) і 5% – компенсація боргів за минулі періоди. Все інше – операційні витрати (15%) і інвестиції (3%).

В чому основна причина підвищення тарифів?

1. Збільшення коштів у тарифі на ВТВ. За них облгази мають закупити газ, щоб не накопичувати борги перед Оператором ГТС. По всій системі кошти на ВТВ в тарифі збільшились на 2,48 млрд грн.

2. Зменшення прогнозного розподілу (споживання) газу з 25 млрд кубів в 2020 році до 22,5 млрд кубів в 2021. Вийшло, що тарифна виручка збільшилась, а прогнозне споживання – зменшилось. Відтак вартість доставки 1 кубу значно зросла.

Найбільше тарифи зросли у маленьких операторів ГРМ: Лубнигаз (Полтавська область): з 1,33 до 2,45 грн/куб. Тисменицягаз (Івано-Франківська область): з 1,28 до 2,37 грн/куб.

Це пов’язано зі зниженням прогнозного споживання на тлі збереження великих умовно-постійних витрат: на керівний персонал, утримання адмінбудівлі, та ін.
Таке подрібнення пов’язане із жадібністю нових власників облгазів за часів приватизації – кожен хотів собі шматочок. Через десятиріччя країна отримала велику диспропорцію у тарифах і соціальну напругу.

Ростом тарифів на розподіл газу також дуже незадоволений (https://biz.censor.net/columns/3227701) Ігор Коломойський, який сплачує їх Дніпропетровськгазу Фірташа зі свого Дніпроазоту (великий споживач газу). Організацію протестів і перекриття доріг частково здійснює оточення Коломойського. Наприклад, власник Буковелі Олександр Шевченко – в Івано-Франківській області.

Джерело

#тарифи #НКРЕКП #корупція #протести