На голову Новини Чому вінницьким комунальникам заважає опале листя?

Чому вінницьким комунальникам заважає опале листя?

357
0

 Щоранку, йдучи на роботу, багато хто з наc помічає, як старанно двірники очищають подвір’я від опалого листя. Тим часом екологи б’ють на сполох: у такий спосіб ми збіднюємо ґрунти, а це, в свою чергу, може призвести та й уже призводить до загибелі дерев. До того ж опале листя могло б убезпечити коріння дерев і рослинність від лютих морозів, які пророкують нам синоптики цієї зими.

 Щоранку, йдучи на роботу, багато хто з наc помічає, як старанно двірники очищають подвір’я від опалого листя. Тим часом екологи б’ють на сполох: у такий спосіб ми збіднюємо ґрунти, а це, в свою чергу, може призвести та й уже призводить до загибелі дерев. До того ж опале листя могло б убезпечити коріння дерев і рослинність від лютих морозів, які пророкують нам синоптики цієї зими.

Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України забороняють вивозити з парків листя, за винятком території вздовж доріжок, навколо пам’ятників, спортивних та дитячих майданчиків, — прокоментував ситуацію юрист, голова ГО «Голос народу – до демократії через право» Валентин Матківський.Проте достатньо зазирнути у будь-який парк восени, аби побачити, що листя прибирається на всій його площі. В багатьох випадках територія парку вишкрібається до голого ґрунту, на якому навіть трави не лишається, — резюмує Валентин Матківський.

Варто також зазначити, що саме листя, у разі його перегнивання, могло б перетворюватися на гумус і бути поживним біологічним добривом для ґрунту і рослинності, натомість – ні ґрунту, ні тим більше добрива.

А тим часом, наші комунальники стверджують, що опале листя потрібно прибирати у тих зелених зонах, де є газони. В парках вони є, а отже, треба прибирати, бо інакше трава за зиму під листям випріє.

Але ж навіщо у лісопарках, у дворах (прибудинкових територіях) його прибирати? Двірники ж гребуть скрізь, де треба і не треба, а потім все листя вивозиться на сміттєзвалища.

Двірник Валентина, за роботою якої я щодня спостерігаю, йдучи на роботу, пояснила, що нині у них досить важка пора: листя опадає повільно, і кожного дня його треба прибирати. Тож поки розмовляємо, вона активно махає мітлою. За дві години, каже, назбирала повних п’ять мішків, а воно після дощу дуже вологе і важке. Все скидає потім у баки для сміття, а далі шлях один — на полігон. До речі, за вивезення такого сміття заплатимо ми з вами, тобто мешканці будинків. Валентина ж на те, що з листям вимітає ґрунт, не зважає: наказано кожен день прибирати, от і мусить. Інакше штрафуватимуть.

Йдеться у «Правилах» і про перероблення листя та рослинних решток. Все це необхідно вивозити на спеціальні полігони чи майданчики підприємств зеленого господарства для приготування компостів, добрив тощо. Однак у Вінниці немає таких, спеціально облаштованих, територій і навряд чи найближчим часом вони з’являться.

Якщо коротше, за відсутності зміни підходів до поводження з опалим листям, мине ще кілька років, і дерева у вінницьких парках і скверах всохнуть, а нові дуже важко приживатимуться без родючого шару ґрунту. Пригадайте насадження молодих дерев вздовж автодоріг: щороку їх саджають наново, адже в «комірках» серед асфальтованого тротуару немає ні родючого ґрунту, ні опалого листя, ні води, до якої може дотягнутися коріння.

А відповідь підказує сама природа. Ніхто не збирає листя в лісах, а дерева ростуть там набагато краще, бо опале листя захищає в зимову пору від морозів, а навесні, перепрівши, дає необхідні для розвитку поживні речовини і мінерали.
Така от надмірна чепурність зі сторони нашої міської ради може призвести до фатальних результатів. З такими темпами ми скоро залишимось не те, що без листя, але й без дерев.


Довідково

 

Із Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України

«Згрібати листя з-під групи дерев і чагарників у лісопарках, парках, гідропарках, скверах, садах, за винятком ділянок газонів тощо, забороняється, тому що це призводить до винесення органічних добрив, зменшення ізоляційного шару для грунту, який запобігає випаровуванню грунтової вологи та промерзанню коріння. Листя має залишатися на зиму під деревами, а весною його можна неглибоко прикопати або з допомогою механізмів змішати з грунтом, що приведе до його мінералізації. Згрібати листя слід лише тоді, коли воно негативно впливає на зовнішній вигляд (партерний газон, пам’ятники і меморіальні комплекси, площі, дитячі майданчики, спортивні комплекси, головні алеї зелених насаджень, галявини, квітники тощо).

На звичайних газонах листя слід згрібати тільки вздовж магістралей і паркових доріг з інтенсивним рухом».

 

Л. Пешкова
Старша будинку

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я