Новини Чому українцям відмовляють в субсидії та що змінить влада

Чому українцям відмовляють в субсидії та що змінить влада

322
0

Мінсоцполітики обіцяє виправити основні недоліки вітчизняної системи субсидування населення вже в жовтні

Українцям обіцяють полегшити процес отримання субсидій. Міністерство соціальної політики має намір підкоригувати правила виділення допомоги з урахуванням скарг, які надходять від незадоволених громадян. Варто відзначити, що механізм призначення державних субсидій на оплату послуг ЖКГ змінювався вже не раз. Як стверджують в уряді – все зміни спрямовані на поліпшення і спрощення процедур, пише ubr.ua

 Тим не менш, до цих пір залишається ряд неврегульованих питань, вирішити які в профільному міністерстві обіцяють протягом місяця.

Проблемні доходи

Зараз є три причини, за якими вам можуть відмовити в наданні субсидії: високий дохід, покупка чого-небудь на суму понад 50 тис. Грн. за 12 місяців до подачі заяви, а також приховані джерела доходу. 

Як показала практика, найбільш животрепетних пунктом стали саме доходи, які вважаються за даними минулого року для отримання субсидії в році нинішньому.

Як повідомив міністр соціальної політики Андрій Рева, ця проблема буде вирішена після оприлюднення відповідної постанови Кабміну. 

“До нас часто зверталися люди, які півроку тому втратили роботу, а довідка про зарплату за 2015 рік не дає їм права на отримання субсидії в 2016-м. Їм довелося б чекати ще рік, щоб отримати допомогу. Це добре, що дана проблема буде вирішена “, – зазначив аналітик ГО” Громадський аудит “Тарас Галайда.

У той же час, як відзначають в ГО “Громадський аудит”, є випадки, коли працюючі діти прописані з пенсіонерами (щоб потім успадкувати нерухомість). В результаті в загальний дохід домогосподарства включається зарплата дітей, які живуть окремо і платять за комуналку в іншому місці, наприклад, в орендованій квартирі. 

“Пенсіонерам відмовляють в субсидії, навіть якщо вони приносять довідки, що діти живуть в іншому місті, а тут тільки прописані”, – говорить Галайда.

Оскільки субсидія видається тільки тим, хто зареєстрований в будинку і реально там проживає, це питання, як стверджують в Мінсоцполітики, можна вже зараз вирішувати в індивідуальному порядку.

“Треба, щоб прийшла комісія, яка актом зафіксує, що, наприклад, син зареєстрований в квартирі, але не живе там. Тоді вам випишуть субсидію”, – пояснив UBR.ua Андрій Рева

Родинні зв’язки

За словами міністра, є також проблема з власниками житла . Раніше субсидія призначалася власнику на всіх, хто зареєстрований в житловому приміщенні. Часто виходило так (особливо коли було важко переоформляти власність): власник один (або взагалі помер), а живуть в квартирі діти і не переоформлюють житло на себе. 

“Вирішили спростити і давати субсидію не власнику, а власнику особового рахунку. Може бути власник один, а особовий рахунок відкритий на іншого. Але тепер виникла інша проблема. Наприклад, жінка прописана в Одесі, а живе в селі в будинку, який успадкувала після смерті батьків. І їй субсидію на покупку вугілля для опалення будинку не дають. Тому що особовий рахунок на неї в Одесі “, – пояснив Андрій Рева.

Можна повернути право на субсидію власникам, але тоді буде ризик, що такі особи будуть в одному місці отримувати як власники будинку, а в іншому, як власники рахунку.

“А субсидія призначається на одне житло. Люди ніколи правду повністю не скажуть. Ніколи по-справжньому бідний не виставлятиме напоказ свою бідність. Як показує мій багаторічний досвід роботи в соціальній сфері, справедливості, пільг та інших благ найбільше якраз вимагають не самі бідні громадяни “, – вважає міністр соцполітики.

За його словами, питання можна вирішити на підставі акта обстеження, який розставить все по своїх місцях.

“Треба соціальним інспекторам виходити на місце, опитувати сусідів і оформляти актом. Але щоб оформити субсидію власнику житла, потрібно змінити положення про порядок призначення субсидій. Уже через місяць все може бути зроблено”, – упевнений міністр.

Втім, Тарас Галайда вважає, що можна було б обійтися простий довідкою з ЖЕКу, ОСББ або керуючої компанії, що в будинку, крім пенсіонерів ніхто не живе. Не обов’язково створювати комісію і все ускладнювати. Адже до приходу перевіряючих при бажанні теж можна підготуватися.

Залишається проблема з отриманням субсидії безробітними українцями. Для них в цьому році збільшили величину умовного доходу, яка враховується при розрахунку субсидій. Зараз вона становить не одну, як раніше, а дві мінімальні зарплати. 

“Це важливо для сімей, де хтось не працює. Логіка така: якщо ви здорова людина, то просто зобов’язані заробляти дві мінімалки. Але ніхто не враховує рівень реального безробіття, коли умовно з 20 осіб тільки один може знайти собі місце. Це одне з перешкод для оформлення субсидій. Щоб відсікти якомога більше претендентів “, – вважає Тарас Галайда.

Дорогі покупки

Як раніше заявляв прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, на право отримання субсидії не впливає наявність будь-якого майна. При розрахунку розміру субсидії враховується тільки дохід, який приносить таке майно. 

Однак продаж авто або квартири не завжди пов’язані з отриманням додаткового доходу.Навпаки, людина може продати машину, містити яку йому стало не по кишені і замінити її на більш дешеву модель. Але придбання авто – це покупка, яка явно перевищує обмеження в 50 тис. Грн., Тобто позбавляє права на субсидію.

“Якщо покупка здійснена для економії витрат на утримання майна, це повинно враховуватися”, – вважають в ГО “Громадський аудит”.

Як стверджують експерт з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень Маріанна Онуфрик, за рішенням місцевих держадміністрацій (районних або міських) таке домогосподарство може отримати право на субсидію. 

Наприклад, якщо батьки вирішили продати трикімнатну квартиру, щоб купити дві менші – для себе і дорослих дітей. З одного боку – є покупка понад 50 тис. Грн, але з іншого помітного поліпшення добробуту не відбулося. Замість однієї великої родини стало дві.Тому комісії часто йдуть назустріч громадянам.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я