Новини Чому тарифи на тепло залишаться високими?

Чому тарифи на тепло залишаться високими?

268
0

Цього року на українців чекає справжнє тарифне випробування. Підвищення цін на газ стало причиною того, що за комунальні послуги цієї зими українцям доведеться сплачувати по декілька тисяч гривень на місяць. Проте представники влади рекомендують дивитися на перспективу:  за 4-5 років Україна зможе відмовитися від імпортного газу та високі тарифи змусять українців стати більш економними та задуматися над підвищенням енергоефективності власного житла.

Варіанти енергоефективності

Що саме ці перспективи дадуть? Давайте розбиратися. Якщо ви думаєте про утеплення стін та заміну вікон, коли чуєте слово енергоефективність, то думка ваша йде в правильному руслі. Заміна вікон, установка більш економічних газових котлів, а краще загальна тепломодернізація будинку – все це заходи з енергоефективності.

Для того, щоб ви мали повне уявлення про те, як відбувається енергомодернізація варто знати, що підвищення ефективності використання тепла в індивідуальних будинках – особиста справа власника. Для мешканців багатоповерхових будинків все трохи складніше. Частина витрачених коштів як одним, так і іншим буде компенсована державою. Окрім грошей урядовці дають ще й поради, наприклад про те, що заміна вікон тільки у власній квартирі вплине лише на комфорт життя її мешканців, на енергоефективності будинку це позначиться мало. Комплексну модернізацію будинків можуть проводити тільки ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку).

В Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ говорять, що процес підвищення енергетичної ефективності будинків в Україні пішов – з приводу відшкодування “теплих” коштів звернулися вже 130 тис родин з багатоквартирних домів.  Здебільшого зверталися за відшкодуваннями при заміні вікон, приладів обліку та опалювальних приладів. Більше 145 тис власники індивідуальних будинків отримували відшкодування за заміну вікон, матеріалів для проведення термомодернізації фасадів будинку, опалювальні прилади та твердопаливні котли. Що ж стосується ОСББ, то за фінансовою допомогою звернулося 378 об’єднань.

Наскільки ці заходи зможуть допомогти українцям зекономити, у Мінрегіонбуді поки сказати не можуть. Натомість у відомстві рекомендують почекати до закінчення опалювального сезону, тоді можна буде назвати, скільки саме українцям вдалося зекономити. Та все ж, очікують, що економія складе мінімум 20%.

Інфраструктура на мільярди

Експерти згодні з представниками уряду: будь-яка економія – це однозначно в плюс. Та чи саме в користувацькій інфраструктурі закладені найбільші збитки теплової енергії? Спеціалісти відповідають: проблема комплексна і значно глибша, ніж просто заміна вікон. Сьогодні зношені основні фонди, як самої генерації, так і інфраструктури. Вирішення цієї проблеми потребує великих коштів. Та чи є вони в Україні?

“Через наднизькі ціни на енергоносії ми десятиріччями “проїдали” основні фонди особливо в енергетиці та теплогенерації. На оновлення всієї енергогенерації знадобиться мінімум 30 млрд доларів. Це з урахуванням приведення екології до євростандартів “, – говорить експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко.

Застаріла інфраструктура централізованого теплопостачання, яка була спроектована ще за радянських часів сьогодні настільки зношена, що втрачається 35-40% тепла. Такі дані наводить голова Української асоціації споживачів газу Віталій Дем’янюк.

“Систему потрібно комплексно модернізувати. Та це в кінцевому випадку лягає збитками для енергопостачальників тепла, які мають шукати, хто компенсуватиме ці збитки. В сьогоднішніх реаліях вони лягають надлишковим навантаженням на кінцевого споживача”, – пояснює експерт.

В такій ситуація мова знову йтиме про підвищення цін для споживачів тепла. Перспектива не тішить, тож закономірне питання: чи є вихід?

“В розрізі держави для модернізації потрібно залучати десятки мільярдів гривень, – говорить Віталій Дем‘янюк. Зробити це можна формуючи приватно-державного партнерства або ж залучаючи приватних інвестиції, здійснюючи кредитування муніципальних утворень завдяки залученню довгострокових кредитів”.

Тарифи в перспективі

Поки експерти обговорюють альтернативи, доводиться констатувати, що зношена інфраструктура, насправді, є тим фактором, який закриває можливість зниження тарифів на тепло для населення на багато років вперед. Сьогодні можемо говорити лише про зміну темпів підвищення тарифів.

“У нас є можливість, аж до 25% втрат зекономити на термомодернізації стін, підвалів, дахів, теплових пунктів, які є на будинках, на постановці правильного обліку. Та все рівно ціни на тепло зростатимуть, але тепломодернізація має знизити динаміку зростання”, – додає трохи позитиву Віталій Дем’янюк.

У цій ситуації хочеться використати традиційний владний підхід та подивитися на досвід найближчих сусідів. У них, до речі, ситуація з формуванням тарифів значно приємніша. Наприклад, польській уряд цього літа прийняв рішення знизити тарифи на тепло для населення. І тут знову питання: яким чином поляки змогли зменшити тарифний тиск?

По-перше, Польща провела масштабну модернізацію і по факту втрати енергії були суттєво знижені. Та не тільки в технічних моментах тут справа.

“Курс злотого до євро чи долара є досить стабільним. За два роки ціна на нафту знизилася зі 110 доларів до 50 доларів за барель. Злотий же по відношенню до долару є стабільним. Саме тому і в злотих нафта коштує тепер дешевше”,  – рекомендує звернути увагу на макроекономічну політику Віталій Дем’янюк.

Більше того, Україні потрібно збільшити кількість продавців енергоносіїв та подолати монополію Нафтогазу. Віталій Дем’янюк звертає увагу на те, що на нашому ринку й досі немає західних  нафтогазових компаній. Навіщо це потрібно? Експерти говорять, що для кожної країни ціна на газ формується окремо, це зовсім не та схема, до якої звикли українці за роки централізованих закупівель палива у російського Газпрому. Більш того, ціни на газ відрізняються в залежності від пори року. Наприклад,  влітку газ дешевше. А газ  – це важливо, бо вартість газу формує приблизно 70% тарифу на тепло.

До того ж, не потрібно забувати – в Україні є власний ринок газу і він має бути регульованим.

“Дуже важливо, щоб ціни на нафтопродукти формувалося під дією ринкових факторів ціноутворення, а саме попиту та пропозиції на ринку. Якщо попит буде перевищувати пропозицію – ціни зростатимуть, а якщо нарощуватимуться обсяги видобутку, що перевищуватимуть попит – ціни знижуватимуться – це елементарні ринкові закони і вони мають діяти й в Україні”, – говорить директор Української енергетичної біржі Олександр Коваленко в додає, що тут можна використовувати процедуру біржових торгів, у яких прийматимуть участь всі основні учасники ринку.

Український газ за українськими цінами?

Плани ж з розвитку власного ринку газу в Україні амбітні. Якщо виходити з урядової риторики, то в 2020 році видобуток власного газу зросте. Як це має працювати? Ситуація сьогодні виглядає так: ціни на газ є високими, бо Україна вирішила купувати, як власний, так і імпортний газ за єдиною ціною. Єдина ціна на газ має сприяти боротьбі з корупцією у газовій сфері.  В 2020 році ситуація має виглядати наступним чином: Україна наростить видобуток до 20 млрд. куб.м., матиме змогу відмовитися від імпортного газу, бо забезпечили власні потреби в блакитному паливі.

Чи реальний такий сценарій? Експерти говорять, що цілком.

“В Україні є широкі можливості для нарощування добування газу з надр країни. Наприклад державна компанія ПАТ “Укргазвидобування”, яка  добуває 75% річного обсягу від загального видобутку природного газу з національних надр постійно нарощує обсяги власного видобутку”, – говорить  директор Української енергетичної біржі Олександр Коваленко.

Власне газозабезпечення – безперечний плюс, та питання відносно зниження ціни на блакитне паливо виглядає неоднозначно.

“Ціна на газ в Україні буде сильно прив’язана до динаміки цін на європейському ринку. А ціна в середині країни буде залежить від макроекономічної політики та курсу національної валюти. Розвиток власного видобутку 100% буде тим фактором, який понижуватиме динаміку зростання цін. Та все ж не потрібно будувати, що власний видобуток буде суттєво впливати на зниження цін”, – говорить Віталій Дем’янюк.

Частково погоджується з цим твердженням й Олександр Коваленко. Зокрема, в частині прив’язки ціни на українське паливо до світових цін, але певен – ціни для українців будуть знижуватися.

“Власний добуток природного газу значно здешевлює вартість ресурсу для національних споживачів За рахунок оптимізації транспортної складової, фонду заробітної плати та декількох інших чинників, ми маємо змогу пропонувати енергоносії промисловості та населенню за конкуренто привабливими цінами”, – вважає директор Української енергетичної біржі.

І на завершення. Що залишається українцям? Здається, доведеться чекати, поки наша країна зможе оновити грандіозно велику інфраструктурну базу теплової генерації, наростити обсяги видобутку газу, створити конкурентний ринок палива. Щоб дочекатися цього прекрасного періоду уряд пропонує користуватися державними субсидіями. Ініціатива гарна, та не ідеальна, бо вже зараз постачальники тепла періодично говорять про проблеми з розрахунками саме в частині субсидій. Тут ще і МВФ своє слово сказав: хочете наступні мільярдні транші – монетизуйте субсидії. Чим це виллється для споживачів тепла – побачимо згодом. Поки ж українці готуються до зими, яка, подейкують, має бути дуже холодною.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я