Новини Чи буде життя після Податкового кодексу?

Чи буде життя після Податкового кодексу?

673
0

Певно, що найбільше списів у 2010 році було зламано саме навколо прийняття податкового кодексу України. Від влади та опозиції лунали різні, зазвичай протилежні думки відносно доцільності та необхідності прийняття тих чи інших норм цього документу. Одні запевняли в майже райських умовах життя, що з’являться для підприємців, інші застерігали від можливого вимирання малого бізнесу в Україні  як такого.
 За коментарями ми звернулися до відомого вінницького бізнесмена та мецената Віктора Малиновського.
 

Певно, що найбільше списів у 2010 році було зламано саме навколо прийняття податкового кодексу України. Від влади та опозиції лунали різні, зазвичай протилежні думки відносно доцільності та необхідності прийняття тих чи інших норм цього документу. Одні запевняли в майже райських умовах життя, що з’являться для підприємців, інші застерігали від можливого вимирання малого бізнесу в Україні як такого.
За коментарями ми звернулися до відомого вінницького бізнесмена та мецената Віктора Малиновського.


– Вікторе Васильовичу, як ви оцінюєте ситуацію в податковій галузі, на скільки вона потребує реформування?


– Немає сумніву, що податкова система України потребує якісного реформування. Про це вже не один рік говорять всі, починаючи від українських експертів і закінчуючи міжнародними організаціями. Так скажімо за складністю адміністрування податків і фіскальному навантаженні на бізнес Україна посідає 181-ше місце у світі з 183 держав. У нас сотні законодавчих і нормативних податкових актів, які розпорошені і невзаємопов’язані між собою. Середньостатистичний платник податків в Україні витрачає більше 700 робочих годин в рік на різноманітні «варіанти» спілкування з фіскальними органами. За висновками українських і закордонних фахівців, всі ці проблеми є одним із основних чинників погіршення інвестиційного клімату в Україні. Інвестори кажуть, що вони готові адаптуватися до справедливих податків, але не можуть адаптуватися до не прозорого адміністрування, корупції і державного рекету. Тому наша держава гостро потребує новий збалансований закон, який з одного боку має дати можливість наповнювати бюджет, розширювати податкову базу, протидіяти корупції і тіньовій економіці, а з іншого – давати стимули для підвищення ділової активності і створення сприятливих умов для підприємців.

– Вікторе Васильовичу, скажіть, чи виправданий поспіх, з яким приймають Податковий кодекс?


– Загалом, терміновість з якою влада проштовхує ключовий нормативно-податковий документ податкової системи в даному випадку не є виправданим. Доцільно спершу провести як повноцінну громадську дискусію стосовно найбільш актуальних аспектів податкової реформи, так і вузькоспеціалізовану з урахуванням позицій тих сторін, чиї інтереси зачіпаються в контексті урядових ініціатив.

Впливовий український тижневик «Дзеркало тижня», наводить ряд прикрих прикладів, що стануть реальністю після набрання чинності нових податкових норм.


У вас настирливо тече унітаз.
Зрання розбитим ви приходите на роботу. Альтернатива — покликати сантехніка. За новим Податковим кодексом, сантехнік має прийти з касовим апаратом під пахвою і виписати вам чек. Немає чека — немає унітаза.

Не дай Боже у вас занедужала дитина — висока температура. За новим Податковим кодексом, лікар має прийти до вас із касовим апаратом. Перш ніж урятувати дитину, лікар має виписати чек. Немає чека — немає здорової дитини.

Ви покохали. А потім не склалося. Хочете по-доброму роз’їхатися. Новий кодекс вимагає заплатити 20% податку від розміну квартири, яку ви разом нажили.

Вас звільнили. Тому ви вирішили затіяти власне діло — виживати якось треба. За новим Податковим кодексом, умовою вашої реєстрації як підприємця є продаж товарів або послуг на 500 тис. грн. за минулий рік. Альтернатива — реєстрація безробітним.

Ваша дитина пішла до школи. «Мамо, — радісно повідомила дитина. — Мені сказали, що я гарно співаю (малюю, танцюю тощо). Запиши мене в школу». Вартість такого навчання оподатковується за новим Податковим кодексом. Раніше такого не було.

Вам пощастило, і ви накопичили грошей. У вас є альтернатива — тримати гроші вдома, вкласти в депозит або зробити інвестицію. За правилами нового Податкового кодексу, найкращим вкладенням грошей є депозит або інвестиція в офшорну компанію. Але дозволити собі створити свою офшорну компанію можуть тільки багаті люди, правда? Я вже не кажу про те, на кого працюватимуть ваші гроші.

Ви не хочете захворіти. У цьому разі вартість вакцинації вас і ваших дітей за новим Податковим кодексом оподатковується. Раніше такого не було. До речі, іноді вакцинація є обов’язковою умовою прийняття дитини до садочка або школи.

Ви занедужали. Вам пощастило, якщо ви захворіли на СНІД чи туберкульоз. Якщо вам не пощастило, спробуйте стати інвалідом. В інших випадках вам доведеться сплачувати податок на ліки. Загалом, що тяжче ви занедужали, то дешевше вам буде померти за новим Податковим кодексом.

Ви померли. Вам частково пощастило. Якщо вас ховатимуть традиційно, то, за нормами нового Податкового кодексу, доведеться заплатити податок за труну і вінки. Проте ви можете заощадити на своєму похороні, якщо ваш прах розвіють після кремації. Така дія новим кодексом не обкладається ПДВ.

Ви цинічний і самодостатній олігарх, який не збирається помирати. Бінго! Ви абсолютно виграли, оскільки вам плювати на сантехників, вітчизняну медицину та освіту дітей в Україні, як, утім, і на всі податки нашої країни. Новий Податковий кодекс фактично розпластується перед вами. Чого тільки варта норма про те, що дивіденди від ваших компаній, які декларують збитки, без будь-яких податків переводитимуться в офшори, а податкові служби — ставитимуться з розумінням до ваших непомірних витрат.

Новий податковий документ планується впровадити з 1 січня 2011 року, так що незабаром матимемо нагоду переконатись чи буде життя з новим податковим кодексом, або ж справдяться песимістичні прогнози українських підприємців.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я