Новини Більшість ліків вінничанам продаватимуть лише за рецептом

Більшість ліків вінничанам продаватимуть лише за рецептом

603
0

Вінничан збираються відучити від самолікування кардинальним способом. Понад 70% ліків заборонять продавати без рецепта.

Вінничан збираються відучити від самолікування кардинальним способом. Понад 70% ліків заборонять продавати без рецепта.

Болить голова – до лікаря. Почався нежить – у лікарню. З’їли щось не те – туди ж. Українців, які спочатку ходять в аптеку, а потім до лікаря, хочуть відучити від самолікування. Але так, що можуть звести процедуру купівлі до абсурду. Без лікарського рецепта не відпускатимуть навіть… знеболювальне.

 


Сьогодні стандартний візит до лікаря обійдеться у чималу суму. Візьмемо для прикладу приватні медичні клініки Вінниці. За останні роки кількість пацієнтів у них збільшилася, а слідом за цим і розцінки. Серед причин – довгі черги у державних медичних закладах.


Але за відсутність черг треба платити. Загальний аналіз крові у приватній клініці коштує 60 гривень. Прийом терапевта – 65 гривень, первинний огляд гінеколога – 70 гривень, уролога – 70 гривень, кардіолога – 70 гривень… Список можна продовжувати.

 

Тож, якщо змалюємо собі теоретичну ситуацію, за якою людина захворіла і звернулася до лікаря, наприклад, до терапевта. Людина добре знає, що захворіла простудою, особливих ускладнень немає, але замість того, щоб іти в аптеку – йде до лікаря, платить йому за прийом, бере рецепт і тоді вже йде до аптеки. У результаті – замість 60 гривень на ліки, хворий витратить щонайменше 120 гривень та зайвий час. Мова не йде про складні хвороби, де без думки лікаря лікуватись і справді не варто, мова про звичайну застуду. Або, інший приклад: головний біль о десятій годині вечора. Щоб врятуватися від цієї недуги, а є люди, які страждають нею доволі часто і яким звичайний цитрамон не допомагає, треба також буде іти до лікаря? Адже знеболювальні та антибіотики теж відпускатимуть лише за рецептом…

 

З першого грудня українців змусять купувати ліки тільки за рецептами – і таких препаратів буде 70%.

До того ж, у приписах медиків зобов’яжуть вказувати діючу речовину латиною, а не назву препарату.

"З першого грудня буде рецептурний відпуск ліків", – сказав міністр охорони здоров’я України Зіновій Митник.

За словами міністра, українців будуть відучувати від самолікування, а медиків змусять згадати латинь.

З часом, у рецептах будуть писати не комерційну назву ліків, а речовину, що діє.

 

"У зв’язку з тим, що ми давно не виписували рецепти – ми втратили навички писати латиною і це навантаження на лікаря", – розповіла Ірина Пилипенко, завідувачка дитячої поліклініки.

Як повідомили в міністерстві, рецепти будуть виписувати у двох примірниках. Один буде залишатися в аптеці і зберігатиметься там протягом трьох місяців.

Експерти кажуть, що рецепт повинен бути юридичним документом, з часом і фінансовим. Так, з ним легше доводити помилки медиків.

 

Тому похід за знеболюючим або антибіотиком з наступного місяця відбуватиметься лише через кабінет лікаря. Збільшення черг у лікарнях і поліклініках для міністра не аргумент.

 

 

 

 

Валентин Фіщук


головний лікар міської станції швидкої допомоги

 

– Особисто я вітаю дану ініціативу. Це рішення позитивне. Один з міністрів уже намагався втілити таку практику у життя, але у нього не вийшло. Як буде цього разу – подивимося. Але, те що це потрібно робити – факт.

Відпуск ліків без рецепту – недопустимий. Ніхто крім лікаря, не може правильно підібрати – назначити лікування. А у нас люди звикли слухати друзів, знайомих, сусідів, а не лікарів. Мовляв, якщо комусь допомогло – значить мені теж. Це не правильно. Ми поступово маємо відходити від практики самолікування.

У жодній європейській країні такого немає. Мої знайомі медики, коли їздили за кордон на конференції і заходили в аптеки, аби купити ліки – їм пояснювали, що навіть незважаючи на те, що вони самі лікарі, вони мусять мати рецепт. Я думаю, якби практика відпуску ліків за рецептами була б поганою – то вона не прижилася там. А так там люди часто звертаються до лікаря і менше хворіють.

А самолікування завдає більше шкоди здоров’ю, ніж користі.

Крім того, не потрібно забувати, що у нас часто виявляють неякісні чи підроблені ліки. На це теж потрібно звертати увагу.

А щодо того, що лікарі часто виписують конкретні ліки, у яких вони наче зацікавлені – то, я думаю, що наші люди мають можливість, якщо вони в чомусь сумніваються, піти до іншого лікаря.

 

 

 

Дмитро Парпальос (28)


юрист

 

– З юридичної точки зору, все, що передбачено законом – законне. У даному випадку має бути якийсь наказ Міністерства охорони здоров’я, і він має бути зареєстрований Мінюстом. Але поки нічого такого немає. Логіка – проста, якщо він пройде реєстрацію – значить вступить у силу, ні – значить ні.

Але, слід нагадати, що це вже не перша спроба ввести рецептурний відпуск ліків у нас. От тільки коли це намагалися зробити вперше – на заваді стали представники фармацевтичного бізнесу.

Моя особиста думка – порядок у цій сфері треба наводити, але до усього потрібно підходити розумно і потрібно, щоб були певні винятки.

Адже ні для кого не секрет, що у нас лікарі часто “сидять” на відсотках від продажу певних препаратів. Відтак вони зацікавлені в тому, щоб виписувати саме той, а не інший препарат. Я не кажу, що він не діючий, просто він може мати більш дешеві аналоги, а людина, маючи в рецепті саме цю назву, уже не зможе купити інші ліки, які можуть бути не менш ефективними, але просто дешевшими.

Також треба окремо підійти до питання, що саме забороняти купувати без рецепту, а що можна дозволити. Інакше так можна просто дійти до абсурду. Не можна забороняти безрецептурний продаж усього. Адже так можна тільки нашкодити населенню.

 

 

 

 

Максим Волосевич (24)


голова громадської організації “Голос народу”

 


– Ситуація неоднозначна. З одного боку, у нас в Україні і справді є проблема з самолікуванням. І з цим потрібно щось робити. Адже лікар завжди краще поставить діагноз хворому, ніж сам хворий.

З іншого боку, тут не все так просто. Перед тим як запроваджувати таку систему, потрібно подивитися на нашу медичну галузь. Вона потребує реформ. У лікарнях довжелезні черги. А зараз піде сезон на зростання захворюваності ГРЗ. Тож коли людина піде до лікаря, аби отримати рецепт, вона не просто вистоїть у довжелезних чергах, а ще й ризикує захворіти. Кому від цього краще – питання.

По-друге, запровадження такого положення про обов’язковий рецептурний продаж ліків, може сприяти зростанню кількості цих черг. Умовно кажучи, вони можуть дорости до розміри затору в центрі міста в години пік.

Тобто, треба змінити нашу галузь охорони здоров’я таким чином, щоб похід до лікаря не ставав справжньою трагедією, не займав купу часу. Треба, щоб лікарі були доступними для людей. У протилежному випадку, людина просто може бути позбавлена лікування. Оскільки без рецепта не зможе купити необхідних ліків.

 

 

 

Олександр Мудрий


директор аптечної мережі “Конекс”

 

– В принципі, багато ліків мають відпускатися лише за рецептом. І, наприклад, у наших аптеках багато медпрепаратів продаються лише за ним. Ми пояснюємо нашим клієнтам, що має бути рецепт. Але, в той же час, їм ніщо не заважає піти і купити певні ліки в іншій аптеці.

Проте тут є і інші моменти. До рецептурного відпуску ліків потрібно нормально готуватися. А ми чуємо про те, що це має запроваджуватися з першого грудня. За тиждень до цього ми ще навіть не бачили переліку ліків, які мають відпускатися за рецептом, а які ні. У нас є лише старий перелік, але цього недостатньо. Крім цього, на мою думку, щоб продавати ліки за рецептом, потрібно аби лікарі виписували ці самі рецепти. А вони не усі це роблять. Виникає питання, як перевірятиметься виконання цього наказу? Кого перевірятимуть і хто постраждає? Провізори чи населення? А може і ті, й інші.

Загалом у цій ситуації більше питань, ніж відповідей. Я не хочу казати нічого поганого про наші лікарні, але потрібно щось робити з чергами у них. Так само мають бути певні винятки. Адже невідомо, що робити людині, якій стало зле увечері, коли лікарні уже не працюють.

Словом, ми за те, щоб подібні речі впроваджувались і щоб працювати у правовому полі, але перед цим має бути врегульовано багато моментів. До цього треба готуватися. Тому краще відкласти впровадження цієї ідеї на перше січня, а ще краще на перше лютого.

 

ГАЗЕТА "РИА", 29 листопада 2010 р.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я