Економіка Авантюра року: все, що потрібно знати про підвищення “мінімалки”

Авантюра року: все, що потрібно знати про підвищення “мінімалки”

414
0

Заява прем’єр-міністра Володимира Гройсмана про підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 грн у 2017 році сколихнула громадськість. Чи це не схоже на жарт, в умовах економічної кризи, при зростаючому зовнішньому державному боргу, раптово підвищувати “мінімалку” вдвічі? Природно, мало хто вірить в те, що уряд просто вирішив облагодіяти громадян з доброти душевної.

Тому після заяви негайно виникли відразу два питання. По-перше, чому раптом про підвищення мінімальної зарплати взагалі заговорили? І, по-друге – де уряд візьме на це підвищення гроші?

Про це пише портал Знай.ua

Звідки гроші?

 “Я не думаю, що прем’єр, який публічно пообіцяв у 2017 році вдвічі підняти мінімальну зарплату, не виконає своєї обіцянки. Так що це питання можна вважати майже вирішеним. Але тут виникають труднощі. У проекті бюджету на наступний рік, який недавно прийняли в першому читанні, таке підвищення не передбачено. А це значить, що до другого читання проект треба радикально переглядати, адже від “мінімалки” залежить багато інших показників. У будь-якому випадку, дохідну частину бюджету доведеться збільшувати”, – розповів глава Комітету економістів України Андрій Новак.

На думку Новака, у влади є три способи знайти гроші для підвищення мінімальної зарплати. По-перше, є ймовірність, що грядуть скорочення бюджетників. Звичайно, за рахунок звільнених співробітників можна підняти зарплати тим, що залишились. По-друге, швидше за все, розраховують і на інфляційний ефект. Тобто гривня буде коштувати менше, так що підвищення зарплат буде чисто номінальним. Ну і, по-третє, завжди можна спробувати зробити це за рахунок кредитів і траншів.

Керівник “Публічного аудиту” Максим Гольдарб поділився побоюваннями, що влада може просто “включити друкарський верстат”, надрукувати нічим не забезпечену валюту і посилити інфляцію.

Економіст вважає, що, оскільки з власним виробництвом та експортом в України зараз проблеми, і там прибутку чекати нізвідки, а МВФ багато грошей не дасть, уряду залишається сподіватися на внутрішню позику через облігації. Передбачається, що ці облігації будуть викуповувати підприємці, які і виступатимуть інвесторами, дадуть грошей до бюджету і дозволять витратити ці гроші на соціалку.

Але є сумніви в тому, що український бізнес цими облігаціями взагалі зацікавиться, адже державі та її обіцянкам у нас не довіряють. Відповідно, єдиною організацією, яка може викупити облігації, стане Нацбанк, який для цього гроші просто надрукує. В такому випадку кошти до бюджету надійдуть, але якою ціною? Адже гроші ці не будуть забезпечені нічим, ані ВВП, ані зовнішніми позиками. І хмари інфляції неодмінно тільки згущуватимуться.

Економіст Олена Сльозко вважає, що у влади вже є досягнута домовленість про приватизацію ряду державних підприємств. І гроші, отримані від продажу цих підприємств приватним особам, і підуть на підвищення “мінімалки”.

Оптимізму мало

Скажімо, жоден із перерахованих варіантів, до яких може вдатися уряд у пошуках грошей, не виглядає оптимістично. Так чи інакше, залишається не зрозумілим, навіщо ставити під удар валютний ринок або розпродавати держмайно, щоб забезпечити підвищення мінімальної зарплати.

Експерти вважають, що це підвищення може переслідувати дві мети.

З одного боку, звичайно, все це чистої води популізм і спроба повернути довіру до влади. Люди, які мало розбираються в економічних тонкощах, радітимуть підвищенню зарплати. При цьому підвищення самої суми, тобто номінальної зарплати, може ніяк не вплинути на зростання купівельної спроможності, тобто зарплати реальної.

А з іншого – уряд може сподіватися таким чином вивести з тіні частину “сірих” і “чорних” зарплат. Підприємства будуть змушені збільшити зарплатні фонди виходячи з нової “мінімалки”, а, відповідно, збільшаться і виплати до бюджету. Як зазначив Гольдарб, такий спосіб навіть міг би спрацювати, але тільки в умовах економіки, що стрімко розвивається. В умовах кризи ефект може бути зворотним – бізнес ще більше піде в тінь, не бажаючи втрачати прибуток, який і так важко дістається.

У будь-якому випадку, вся ця історія з підвищенням мінімальної заробітної плати виглядає дуже авантюрно і може призвести до найнесподіваніших наслідків.

У гонитві за рейтингом влада ризикує сильно розхитати валютний ринок. І не виключено, що в наступному році ми зіткнемося з іще більш глибоким падінням національної валюти до 35 грн за долар. І це тільки верхівка айсберга тих проблем, які може спричинити необдумана гра з мінімальною зарплатою.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я