На голову Економіка Антикорупційна боротьба на паузі. Хто і чому блокує обрання нового керівника САП.

Антикорупційна боротьба на паузі. Хто і чому блокує обрання нового керівника САП.

53
0
Антикорупційна боротьба на паузі. Хто і чому блокує обрання нового керівника САП

Зеленський і Венедіктова обіцяють, що найближчим часом в Україні буде новий голова Антикорупційної прокуратури

Конкурс довжиною в рік

САП є одним з центральних органів антикорупційної інфраструктури в Україні на рівні з Національним антикорупційним бюро (НАБУ) і Вищим антикорупційним судом (ВАКС). До 21 серпня 2020 року відомством керував Назар Холодницький, який після звинувачень у підігруванні фігурантам корупційних справ і конфліктів з директором НАБУ Артемом Ситником покинув посаду. В. о. керівника САП став Максим Грищук. А тим часом Офіс генпрокурора почав готувати конкурс з обрання наступника Холодницького.

У січні Ірина Венедіктова повідомила про старт відбору нового очільника САП. Також комісія мала обрати заступника керівника Антикорупційної прокуратури і начальника управління, яке, власне, представляє державне обвинувачення в суді.

Весь процес відбору доручили новоствореній конкурсній комісії. До неї ввійшли 11 осіб: 7-х делегувала Верховна Рада, ще 4-х – Рада прокурорів. Квоту Ради прокурорів заповнили міжнародні експерти, а від ВРУ до комісії потрапили представники парламентських фракцій.

Назар Холодницький

З комісією визначилися, конкурс запустили, процес зрушив з місця. На першому етапі бажаючих поборотися крісло керівника САП виявилося 37 осіб. З ними учасники комісії проводили співбесіди на перевірку доброчесності.

Перший етап затягнувся аж до кінця липня. Із 37 кандидатів до другого етапу потрапили лише двоє: Олександр Клименко – старший прокурор НАБУ, і Андрій Синюк – прокурор ОГПУ. Не пройшов перший етап, зокрема, народний депутат від “Слуги народу”, голова Комітету ВРУ з питань правової політики Андрій Костін.

На наступних етапах кандидатів, які не вибули, чекали практичне завдання і співбесіда щодо професійної компетентності. Та тут щось пішло не так. Конкурс призупинили. Коментуючи обрання голови САП, директор НАБУ тоді заявляв про “спроби тиску”.

“Щодо конкурсу на посаду очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. На жаль, хто спостерігає за перебігом цього конкурсу, можна помітити, що певні спроби тиску, впливу на цей конкурс є”, – говорив він у коментарях ЗМІ.

При цьому Ситник пояснював, що без повноцінного голови САП вся антикорупційна інфраструктура України не може бути незалежною і працювати ефективно. Справа у тому, що в. о. керівника не має повноважень підписувати підозри. Натомість при відсутності повноцінного керівника ці функції переходять до генерального прокурора. Таким чином Антикорупційна прокуратура, яка створювалася як незалежний орган, фактично стала підконтрольна Ірині Венедіктовій.

Ірина Венедиктова

Далі була зустріч Володимира Зеленського з Джо Байденом, яка пройшла 1 вересня у Вашингтоні. За підсумками переговорів двох президентів з’явився об’ємний документ. Серед зобов’язань, які брав на себе офіційний Київ в обмін на фінансову і військову допомогу США, був пункт про розмороження процесу обрання нового керівника САП…

…але конкурс не відновили

Після довгої паузи другий етап відбору призначили на 9 жовтня. Але цього разу знову не було обрано нового керівника відомства. На нього не з’явилися члени комісії. Через відсутність кворуму відбір ще раз прийшлося відкласти до кращих часів.

Це викликало негативну реакцію зі сторони ЄС і США, які останні вісім років вклали чимало зусиль, щоб в Україні були створені антикорупційні органи. “ЄС і США дуже розчаровані незрозумілими та невиправданими затримками в обранні керівника САП, вирішального органу з боротьби з корупцією на високому рівні”, – заявило посольство США.

Чому ж не зібрався кворум? Як повідомив у соцмережі голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін, його зірвали учасники комісії – Олена Бусол, Андрій Гуджал та Євген Соболь. Їх він називає “контрольованими ОП”.

Про зв’язки членів конкурсної комісії з заступником керівника ОПУ Олегом Татаровим свого часу розповідала програма “Схеми”. Наприклад, один із членів комісії Богдан Романюк був науковим керівником Татарова. Разом з Оленою Бусол Романюк працював в РНБО, яку на той час очолювала Раїса Богатирьова. Зі ще одним членом комісії Олексієм Дроздом Татаров видавав наукові статті. А голова комісії Катерина Коваль керувала комітетом планування і моніторингу Громадської ради при МВС, коли Татаров працював заступником начальника Головного слідчого управління МВС.

На думку Віталія Шабуніна, ситуація, яка склалася, може мати негативний вплив на відносини Києва з Заходом.

Олег Татаров

“Зрив конкурсу щодо обрання керівника САП стане відправною точкою критичних проблем у відносинах з США”, – зазначив голова ЦПК.

Схожої думки дотримуються у ще одній антикорупційній організації – Transparency International Ukraine. За словами керівника організації Андрія Боровика, наразі на міжнародній арені ситуація для України складається не найкращим чином, а тому спроби ігнорувати домовленості точно не підуть їй на користь.

“Якщо врахувати ситуацію з “Північним потоком-2″, відсутністю транспортування газу територією України, ми розуміємо, що підтримка міжнародних партнерів нам потрібна. І при цьому ми знову не виконуємо одну з головних вимог – обрання незалежного керівника САП і забезпечення незалежності всієї антикорупційної інфраструктури в Україні”, – наголосив він.

“Я здивований”

Нещодавно ситуацію з обранням головного антикорупційного прокурора прокоментував Володимир Зеленський. За словами президента, він і сам не розуміє, чому комісія досі не обрала нового голову САП.

“Щодо нового керівника САП, я також був здивований тим, що комісія не може зібратися для остаточного етапу конкурсу. Ми трішки попрацювали. Я думаю, що найближчими днями ця комісія збереться і також у нас буде завершений конкурс. В цьому році ми нарешті отримаємо прокурора САП”, – заявив він у нещодавньому інтерв’ю телеканалу ICTV.

На якнайшвидше завершення відбору також сподівається Ірина Венедіктова. Мовляв, лише з ним роботу САП можна буде вивести на новий рівень.

“Я сподіваюся, що конкурс закінчиться якомога швидше і результативно, і в Україні буде високоефективний антикорупційний прокурор. Мені потрібен заступник – глава САП, який проведе аудит справ, ефективності прокурорів і виведе цю роботу на зовсім інший рівень”, –  сказала генпрокурор.

А тим часом процес, схоже, зрушив з місця. 20-го жовтня комісія з обрання керівника САП розблокувала конкурс.

“Комісія призначила дату наступного етапу. Двоє фіналістів виконуватимуть практичне завдання 28 жовтня. Якщо зірветься цей етап, комісія передбачила додатковий день – 1 листопада. Підконтрольні Татарову члени обіцяли бути. 7 листопада комісія планує провести співбесіди з кандидатами. За обидва етапи кандидати отримують бали і в підсумку той, хто матиме вищу кількість балів, і стане головою САП, а інший – його заступником”, – повідомили в ЦПК.

Джерело

#влада #огпу #сап #конкурс

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я