Субота, 29 грудня 2018 13:10

Побутові споживачі з 1 січня 2019 зможуть вибирати собі постачальника електроенергії

З 1 липня 2019 року в Україні запускається вільний ринок електроенергії. Таким чином, повинна виникнути конкуренція серед незалежних постачальників електричної енергії, що незабаром має теоретично знизити вартість на електроенергію...

Про те, чого варто очікувати простим споживачам від запуску ринку, як їм змінити постачальника електроенергії, чи зміняться ціни і який буде захист від можливих зловживань на ринку, розповіла голова Національної комісії держрегулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) Оксани Кривенко, яку нещодавно запропонував нам Порошенко...
До цього його інтереси в НКРЕП лобіював Вовк!

Коли зможуть вибирати постачальника побутові користувачі і підприємства?

На сьогоднішній день непобутові споживачі вже вільно можуть вибирати собі постачальника, а також побутові споживачі вже з 1 січня 2019 можуть вибирати собі постачальника електроенергії. Зараз незалежні постачальники займають 10% ринку. З 1 січня, з відкриттям роздрібного ринку ми очікуємо, що вказаний сегмент складе в середньому по країні близько 50%.

Побутовий споживач може вибирати собі постачальника, єдине, на сьогодні законом передбачено, що йому поставляє електроенергію постачальник універсальних послуг і такий постачальник не може відмовити побутовому споживачеві в постачанні електроенергії. Він поставляє електрику побутовому споживачеві за регульованим "пільговим" тарифом (ціною) і отримує за це компенсацію. Інші постачальники таку компенсацію не отримують тому вони змушені будуть поставляти електричну енергію за ринковою ціною.

Тому, швидше за все, побутові споживачі поки залишаться у постачальника універсальних послуг, і не будуть змінювати постачальника до повномасштабного запуску вільного ринку електроенергії, хоча така можливість з першого січня з'являється...

Оксана Кривенко. Фото: прес-служби

У постачальника універсальних послуг ціна нижче, ніж у постачальника "останньої надії"?

У постачальника універсальних послуг ціна дешевше, ніж у постачальника "останньої надії" оскільки постачальник "останньої надії" реалізує електроенергію на 25% дорожче. Але якщо додати тарифи на розподіл і надбавку цього постачальника то сумарно в середньому по країні вартість електричної енергії у постачальника "останньої надії" буде на 17% більше, ніж у постачальника універсальних послуг. Але постачальник універсальних послуг не є найдешевшим постачальником на ринку, найдешевший це буде незалежний постачальник за рахунок конкуренції.

Що потрібно зробити, щоб знайти собі постачальника електроенергії?

В першу чергу в кожному регіоні є оператор системи розподілу, це колишні обленерго, у яких є розподільні мережі. Споживачі знають, хто у них є на сьогодні оператором системи розподілу і хто обслуговує ці мережі. У них на сайті є реєстр постачальників, споживач повинен зайти на цей сайт, побачити скільки постачальників зареєстровано, вибрати собі постачальника, зайти до нього на сайт і подивитися його цінова пропозиція, подивитися на цінові пропозиції інших постачальників, вибрати для себе найбільш вигідну пропозицію і вже безпосередньо звернутися до постачальника з метою укладення договору.

Клієнт отримує платіжку із зазначенням постачальника, чи означає це, що сплативши за неї, клієнт таким чином вибирає собі постачальника?

Так, це стосується побутових споживачів і малих непобутових споживачів, які будуть використовувати послуги постачальника універсальних послуг. Інші споживачі можуть підписувати договори з постачальником і вже відповідно до договору платити за електроенергію.

Нова модель ринку передбачає безперешкодну зміну постачальника, тому полягає 2 договору, з постачальником і з розподільною компанією як з монополістом, це дає доступ до мережі і можливість вільно купувати електроенергію у будь-якого постачальника.

Як буде виглядати для звичайного клієнта перехід на вільний вибір постачальника електроенергії, чи буде якийсь реєстр постачальників?

Ми здійснили моніторинг сайтів операторів систем розподілу, це колишні обленерго і з'ясували, що по регіонах України зареєстровано мінімум 16 постачальників, максимум 43, у кожного оператора систем розподілу в кожному регіоні. Тобто вже є реєстр постачальників, зареєстрованих на сайтах операторів систем розподілу, і споживач на певній території може вибирати собі будь-якого постачальника, який є в реєстрі. Крім того, є повний реєстр постачальників електроенергії, всіх по Україні яким видано ліцензії нами, як регулятором.

Коли варто очікувати зниження цін на електроенергію, після вступу закону в силу?

З 1 січня відбувається перший етап розкриття ринку, а саме введення нового роздрібного ринку електроенергії, але повномасштабне відкриття ринку відбудеться вже після того, як оптовий сегмент ринку також буде нерегульованим і відбудеться відкриття оптового сегменту ринку електроенергії. Зниження цін під час першого перехідного періоду не варто очікувати. Надалі, з посиленням конкуренції збільшується ймовірність зниження вартості електроенергії. До повномасштабного запуску ринку електроенергії (1 липня 2019), поки регулюється оптовий сегмент ринку конкуренція можлива лише в рамках маржі постачальника, а це в середньому по країні становить 2,7% від вартості електроенергії.

Яка кількість компаній вже подало документи на реєстрацію як постачальника?

Ми видали близько 226 ліцензій, але, проаналізувавши сайти систем розподілу побачили, що там сумарно зареєстровано 683 постачальника. Це свідчить про те, що один постачальник зареєструвався у різних операторів системи розподілу, тобто він претендує на поставку електроенергії в різних регіонах. І це вже хороший крок для розкриття роздрібного сегмента ринку електроенергії.

Як регулятор буде відсівати потенційних шахраїв або недобросовісних постачальників?

Основні методи такого контролю - це виключно моніторинг і планові перевірки щодо дотримання ліцензійних умов. Кожен ліцензіат, який у нас отримує ліцензію, зобов'язаний дотримуватися ліцензійних умов. У нас є можливість виходити до них на планову перевірку або на позапланову за скаргою споживача. І варіантами покарання є анулювання ліцензії, штрафи або зобов'язання вчинити певні дії по відношенню до споживача. Саме таким чином ми плануємо працювати - моніторити ситуацію, моніторити дотримання ліцензійних умов по всім постачальникам електроенергії.

Чи будуть поставляти електроенергію в Україні закордонні постачальники?

Будь-який постачальник здійснює діяльність на території України зобов'язаний отримувати ліцензію у НКРЕКУ. На сьогодні, прогнозним балансом електричної енергії на 2019 імпорт електроенергії не передбачений, однак я вважаю, що така можливість створить більш конкурентні умови і в подальшому може сприяти зниженню цін на електроенергію на внутрішньому ринку України...

Переглядів 236
Поділитися:

Голосування

Кого з кандидатів ви підтримаєте як Президента України на виборах навесні 2019?

Порошенко - 14.3%
Тимошенко - 12.6%
Гриценко - 16.3%
Зеленський - 29.3%
Інший - 27.5%

Всего голосов:: 509
Голосование по этому опросу закончилось в: 22 бер. 2019 - 00:00