Четвер, 08 листопада 2018 14:31

Скільки має коштувати газ для українців, щоб це було справедливо? (аналітика)

Уже кілька років українцям докладно пояснюють, що дешевий газ - це корупція. А дорогою - шлях до процвітання і європейським далей. Народ перестав вірити на слово і годиться на більш відчутні тактильні відчуття, а вони свідчать про протилежне. Незважаючи на хитрощі супутніх експертів...

Ціна на газ в Україні давно перетворилася зі звичайної економічної категорії в складнопідрядних табуированную тему. За часів "пізньої династії" попередньої влади Арсеній Яценюк публічно пояснював своєму "моральному авторитету" Миколі Азарову, як він буквально одним легким рухом руки перетворить злочинні тарифи злочинної влади в ще більш доступні, тобто знизить їх за рахунок використання газу українського видобутку, собівартість якого не більше 40-50 дол. за тисячу кубів. Правда, прийшовши до влади, він вступив рівно навпаки. Мабуть, не хотів продовжувати злочинну практику участі народу в розподілі його надр.

Уже кілька років українцям докладно пояснюють, що дешевий газ - це корупція. А дорогою - шлях до процвітання і європейським далей. Народ перестав вірити на слово і годиться на більш відчутні тактильні відчуття, а вони свідчать про протилежне. Незважаючи на хитрощі супутніх експертів.


Як завжди, брехня не подається в чистому вигляді. Застосовується коктейль Геббельса, який включає в себе 80% брехні і 20% правди. Розглянемо цю пропорцію. Як правди пропонується постулат про те, що в колишні часи дешевий газ використовувався для: а) опалення особняків і басейнів; в) банально розкрадався. По першому пункту все очевидно: ця диспропорція знімається за допомогою соціальних норм споживання, коли після певного обсягу використання природного газу побутовим споживачем понадліміт оплачується вже за ринковими цінами. І ніякого спонсорування палаців за рахунок хатин не відбувається. Що стосується так званого злодійства ... У 2017 році обсяг несанкціонованих відборів природного газу, неоформлені обсяги і розбаланс склали 1,1 млрд куб. м. І це на обсязі сумарного споживання в 32 млрд куб. м. Як бачимо, крадуть навіть при високих цінах. Точніше сказати, з високими цінами красти цікавіше, хоча нинішні влада намагається працювати під сільського простачка і робити вигляд, що не розуміють цього. У будь-якому випадку, ще жодна країна в світі не змогла перемогти злодійство з допомогою зростання цін, це все одно, що гасити пожежу бензином.

Проте схеми заробітку на різниці тарифів є, просто вони зараз не озвучуються по тій простій причині, що ними продовжують користуватися "Абаж", "Нушрокі", "Асирк" та інші самі "багаті люди королівства". У той час як знаходиться на троні "Йагупоп" приміряє на себе волосяницю подвижника віри. Суть цих схем така. Є така схема виробництва тепла і електроенергії, як когенерація. Тобто при виробництві електроенергії тепло і гаряча вода є як би побічним продуктом. Компанія-оператор ТЕЦ повинна враховувати, скільки газу пішло на вироблення електроенергії (оплачувати його за комерційним тарифом) та скільки - на тепло і ГВП (платити вже за пільговим тарифом). Як правило, тут і відбуваються махінації, коли споживання газу при виробництві електроенергії знижується, а при генерації тепла, навпаки, завищують. В результаті така компанія економить на газовому тарифі мільйони гривень. У масштабах країни це вже мільярди неправомірної вигоди.

Саме тому єдина ціна на газ є дійсно універсальним джерелом, який допоможе усунути всі зазначені вище зловживання. Ось тільки це має бути дійсно ринкова ціна, а не показник, встановлений Кабміном, виходячи з так званого імпортного паритету в німецькому газовому хабі (NCG), визначений згідно з даними агентства Platts European Gas Daily, розділ Platts European assessments, NetConnect Germany. Формула визначення регульованою оптової ціни на газ в Україні, встановлена ​​постановою Кабміну, за своєю "поверховості" поступається хіба що фігурам мови кранівника Васі в Одеському порту, коли йому на ногу впала "батарея":

Цопт = {(ЦNCG x KGCV x Кевр / дол. США) + (С ф x KGCV x Кевр / дол. США) + + (ТВімп х KGCV х Кевр / дол. США) + ТвхГТС} х Кдол. США (гривень за 1000 куб. Метрів),

Навіть студенту-першокурснику очевидно, що ринкова ціна повинна визначатися не формулами, а балансом попиту і пропозиції, коли вона: а) справедлива; б) відповідає реальній платоспроможності ринку і наявності необхідної товарної маси. Виходячи їх цього, населення ніколи не стане на системному рівні платити: а) за несправедливими цінами; б) той товар, який не в змозі оплатити без голодної непритомності і економії на трусах. Звичайно, можна згвалтувати в грубій формі здоровий глузд, як це відбувається у нас вже четвертий рік, але результат буде одним і тим же: зростання заборгованості і збільшення обсягу субсидій.

На даний момент газ власного видобутку в енергетичному балансі України складає 20,8 млрд куб. м, або 60% від сумарного пропозиції. Імпортні поставки з німецьких хабів - 14,1 млрд куб. м, або 40%. Майже 3/5 балансу ми закриваємо газом власного видобутку. За законами ринку внутрішнє пропозиція мала як мінімум на 20-30% знизити внутрішню ціну на природний газ (якщо розглядати її як єдиний показник для всіх груп споживачів). Адже газ, видобутий в Полтаві, не потрібно транспортувати з Сибіру в німецький хаб, а звідти в Україну.

А тепер дивимося на цінники. Газ в німецькому хабі NCG зараз коштує 230 євро, або 7,3 тис. Грн за курсом міжбанку. І це початок високого сезону. В цей же час промисловість купує газ в Україні по 12-13 тис. Грн, а населення - по 8,5 тис. Грн за 1000 куб. м.

В Україні взагалі досить високі ціни для промисловості навіть у порівнянні з країнами ЄС. Вище, ніж в Польщі, Італії, Румунії, Чехії, Великобританії. І трохи менше, ніж в Німеччині і Франції. Очевидно, що саме з цієї причини у нас стоїть хімічна промисловість і не розвиваються інші галузі, зав'язані на газ.

Виходить, що газ, який в німецькому хабі коштує 230 євро, у нас роздувається до 406 євро за 1000 кубів. Але чому тоді в ЄС цінова накрутка становить від 10 до 20% а у нас - до 80%? Відповідь очевидна: у них є хаб, а у нас чорна діра в вигляді "Нафтогазу". Головна передумова для запуску газового хаба - це відкриття рівного доступу до газової інфраструктури для всіх газових трейдерів, які можуть забезпечити балансування запасів газу в хабі і його відбір, а також введення білатеральних договорів, які є симетричними угодами на закачування природного газу в хаб і поставку аналогічного обсягу покупцям. Крім вільного доступу в хаб, все шіпери як оптові трейдери повинні бути чітко відокремлені від роздрібного продажу природного газу. Завдяки зазначеним вище реформ вся торгова система стає прозорою, ринковою і конкурентною. Тобто може запропонувати мінімальну ринкову ціну для кінцевого споживача. До речі, відсутність вільного доступу ринкових учасників до загальнодержавної інфраструктури є однією з ключових проблем, що стримують розвиток якісної підприємницького середовища в нашій країні.

В Україні не тільки немає газового хаба як механізму визначення ринкової ціни, але і 60% товару продається за рознарядкою побутовим групам споживачів (ПСО). При цьому в якості орієнтира зростання ціни газу для населення вибрана не майбутня ринкова ціна, а орієнтир імпортного паритету в 12 тис. Грн з урахуванням всіх накруток, податків, плати за транзит і ціни на вхід в систему.

Це все одно що зобов'язати зернових трейдерів продавати свій товар на хлібозаводи і борошномельні виробництва за ціною зерна на Чиказькій біржі з урахуванням логістики з США в Україну. А непідйомну ціну на хліб для населення перекривати соціальними нормами споживання в грамах і субсидіями на четвертинку.

Ще більш далека нинішня схема від цілей енергоефективності. Якщо у постачальника тепла закладений тариф, наприклад, в 1,4 тис. Грн за Гкал і частина ціни платить споживач, а решту компенсує держава, то будь-яке підвищення ефективності для нього обернеться банальним зниженням тарифу і падінням виручки. А споживачеві, який декларує нульові доходи і отримує субсидію від держави, краще просто відкрити взимку кватирку ...

Ну, а головна брехня - це те, що підвищення тарифів збільшить доходи "Нафтогазу" і що в кінцевому рахунку ці гроші наситять бюджет. В Україні немає резервного фонду, який би акумулював доходи від продажу сировини, як це відбувається в Норвегії, Саудівської Аравії і навіть в РФ. А значить, немає персоніфікованого обліку даних коштів. А шлях з "Нафтогазу" в бюджет - дуже довга "кишка" виходить. Після вирахування на бонуси, броньовані мерси, буріння і "снігуроньок" мало що залишиться ...

Маючи майже 21 млрд куб. м власного видобутку, нам потрібно забезпечити споживання газу групою ПСО (населення, ТКЕ, бюджетні та релігійні організації) в розмірі 16,8 млрд куб. м і потреби промисловості - 9,1 млрд куб. м. Плюс технологічні витрати і виробництво СПГ - 4,4 млрд куб. м. З таким балансом споживання при наявності ефективних ринкових інструментів, зняття обтяжливого оподаткування, впорядкування транзитної політики та ліквідації зайвих "прокладок" єдина ціна на природний газ в Україні для всіх груп споживачів повинна бути на 20-30% нижче європейської. Зрозуміло, без права його експорту і реекспорту на ринок ЄС.

Це звичайна транспортна задача, де є внутрішня, зовнішня логістика та енергоресурси власного видобутку, тобто мова йде про ціну в 6,2 тис. Грн за тисячу кубів і вище в залежності від сезону. При такій моделі, з одного боку, були б викорінені всі корупційні передумови, а з іншого, і населення, і промисловість отримали б газ за справедливою ціною. Економія енергоресурсів починається тільки тоді, коли кожен споживач платить за себе сам, але платить розумну, ринкову, ціну. Досить вагому для сімейного бюджету, але при цьому цілком підйомну, без зимової дієти і кровопускання. І головне - справедливу ціну. Коли промислові підприємства працюють, житлові будинки енергомодернізіруются, а кількість субсідіантов становить не більше 10% населення.

Що заважає досягненню цієї ідилії в Україні? Лише дещиця: камарилья "п'явок", що присмокталися до газу, свердловин, облгазам та підприємствам теплокомуненерго. Яким так потрібні ринкові ціни, розраховані за формулою Кабміну...

Олексій Кущ, економіст

Переглядів 390
Поділитися:

Голосування

Кого з кандидатів ви підтримаєте як Президента України на виборах навесні 2019?

Порошенко - 14.3%
Тимошенко - 12.6%
Гриценко - 16.3%
Зеленський - 29.3%
Інший - 27.5%

Всего голосов:: 509
Голосование по этому опросу закончилось в: 22 бер. 2019 - 00:00