Вівторок, 03 липня 2018 13:10

Чи виживе Гройсман в митній війні?

Сімейними витратами прем'єра зацікавилося СБУ. За експертної думки, це пов'язано з тим, що Гройсман вступив у конфлікт з Банкової через вплив на митницю. Мовляв, він знайшов перед виборами союзників в особі глави МВС Авакова і «Народногой фронту», а Президент спуску не дає.

Служба безпеки України з'ясовує інформацію про митні платежі, які внесла за оформлення автомобіля Mercedes GLE 350D дружина прем'єр-міністра Володимира Гройсмана Олена. В СБУ вважають, що за розмитнення було заплачено в три рази менше, ніж належить. Згідно зі статтею 485 Митного кодексу, за це може загрожувати штраф в розмірі 300% від несплаченої суми.

На Житомирську митницю направлено відповідні листи за підписом першого заступника голови СБУ Павла Демчина. (Демчина ЗМІ пов'язують з нардепом від Блоку Петра Порошенка Ігорем Кононенко - найближчим соратником Президента Порошенко - авт.).

Але експерти вважають, що спецслужба буде шукати компромат не тільки в родині прем'єра, а й в його оточенні. Найбільш імовірною мішенню для СБУ є виконуючий обов'язки голови Державної фіскальної служби Мирослав Продан.Продан вже був підозрюваним у двох справах, порушених СБУ, і ці справи в зв'язку зі норовливістю Гройсмана зараз реанімували, і завели нові.
Нагадаємо, що в.о. глави ДФС Мирослав Продан був заступником глави вінницької податкової інспекції, коли Гройсман був мером Вінниці. А тепер, після звільнення міністра фінансів Олександра Данилюка, ГФС, по експертній думці, фактично перейшла в пряме підпорядкування главі уряду, хоча формально підпорядковується Мінфіну. Адже обов'язки глави Мінфіну виконує Оксана Маркарова, яку вважають орієнтованої на Гройсмана.

Раніше боротьба з контрабандою перебувала під контролем виключно главку «К» Служби безпеки України. У наших реаліях це призвело до того, що СБУ за допомогою агентури і збору компромату на митників повністю взяло під контроль всі потоки імпорту та експорту самих ходових товарів. А оскільки СБУ - вотчина президента, виходить начебто, що Володимир Гройсман «схльоснувся з президентом Петром Порошенко в боротьбі за митницю».

Експеримент з поліцейськими на митниці триватиме до 31 грудня 2018 року. Міністру внутрішніх справ Арсену Авакову дали доступ до контрабандних потоків на митниці. Раніше - це була вотчина УКРІНФОРМ і СБУ (президентських відомств), що було несправедливо по відношенню до «Народного фронту». Адже скоро вибори і гроші потрібні всім ».

Ставка на опонентів напередодні виборів

Гройсман вирішив відкрито вступити з президентом в боротьбу за владу і за контроль фінансових потоків. Причому спирається він на підтримку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, «якого Порошенко вважає одним зі своїх головних опонентів».

У відповідь СБУ має намір вибити Продана та інших ставлеників прем'єра з митниці. Контроль митниці є одним з основних ресурсів влади і лояльних до неї імпортерів, і час мирного співіснування СБУ і ГФС на митниці закінчилося. Напередодні виборів партнерські відносини між Порошенком і Гройсманом розірвані.

Відзначимо, що прем'єра послідовно захищає «Народний фронт». Лідер партії Арсеній Яценюк в квітні заявляв, що уряд і прем'єр-міністр «справляються з тими завданнями, які на них покладені». Яценюк підкреслював, що для відставки Гройсмана немає підстав, а питання звіту Кабінету міністрів піднімається виключно з політичних мотивів.

Проте, в країні найближчим часом вибухнути глибока політична криза, пов'язана з наближенням дефолтом. Причина в тому, що з 2018 по 2020 - Україна повинна виплатити за державним та гарантованим державою валютного боргу близько 20 млрд доларів. Траншей МВФ немає, а золотовалютні резерви країни становлять 18,4 млрд дол.
Закономірно, не виключається відставка уряду Гройсмана, і початку протестів, які спричинять посилення правоохоронної вертикалі і призначення генпрокурора главою уряду.

Можливо, Луценко стане прем'єром. Порошенко і Ко сподіваються різко підняти градус напруженості і довести ситуацію до такого рівня хаосу, коли ні про які вибори в цих умовах не можна буде й думати. Мета такої агресивної стратегії стандартна: обміняти свій відхід з влади на гарантії не переслідування з боку нової влади, яку сформує Захід, коли втрутиться в процес, щоб запобігти деградації.

Поки до реалізації такого сценарію справа не дійшла, і СБУ лише перевіряє розмитнення машини дружини прем'єра. Але Володимир Гройсман констатує тиск на працівників митниці.

«На митників чиниться шалений тиск. Люди йдуть з роботи, кидають рапорти, адже вони бояться за свої родини. У тому числі є випадки в центральному апараті. Їх часто дискредитують, підсовують їм гроші, щоб потім покласти обличчям в підлогу. До них приходять і кажуть: «Або ти зробиш, як нам потрібно, або будеш сидіти», - стверджує прем'єр Гройсман.

 Втрати від контрабандних схем на українських митницях становлять 105 млрд грн на рік, що перевищує 10% від державного бюджету України. Надходження від митниці є ключовою статтею наповнення бюджету і повинні скласти в 2018 році 34,5%, або 343 млрд грн.  Але насправді кому підуть такі кошти,нам прицій Владі не буде зрозуміло. Так як і "ГРА "між Гройсманом і Порошенком може бути черговим концертом двох Вінницьких "солістів".

Переглядів 183
Поділитися:

Голосування

Кого з кандидатів ви підтримаєте як Президента України на виборах навесні 2019?