Четвер, 18 жовтня 2018 14:48

Хто повинен доглядати людей похилого віку?

Приємно бажати довгих років життя на урочистостях. Але що якщо життя літньої людини виявилося дійсно довге? Виросли діти з головою поринають у свої проблеми і сім'ї. І часто людям похилого віку в цьому житті місця не знаходиться.

Що робити, коли самому забезпечити себе вже не вийде? Хто зобов'язаний допомогти?

На допомогу приходять діти.

Відповідно до статті 46 Конституції, пенсіонери повинні бути забезпечені не нижче прожиткового мінімуму (для непрацездатних - 1435 грн.). Але на такі гроші, і навіть трохи більші, ніяк не прожити. Тому багатьох людей похилого віку у нас сьогодні містять діти і внуки.
Батьки, які виростили дітей, мають право на отримання від них матеріальної допомоги. Це закріплено в Сімейному кодексі (СК) України. На щастя, найчастіше питання цієї допомоги вирішується полюбовно, всередині сім'ї. Але що робити, коли діти відмовляються допомагати? У таких випадках у літніх людей залишається право подавати в суд на своїх дітей і вимагати фінансової підтримки.

    Коли дітей можуть змусити платити?

Відповідно до статті 202 СК, повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які непрацездатні і потребують матеріальної допомоги. Непрацездатними вважаються особи пенсійного віку або визнані інвалідами. «Дочка, син» - це важливе уточнення. Інші родичі (племінники, внуки) можуть допомагати тільки добровільно.
Звернення з вимогою підтримки від дітей через суд теж нічого не гарантує. Кожна така справа розглядається індивідуально. Суд враховує, вкладав чи батько фінанси в розвиток дітей і чи є у дітей можливість здійснювати виплати. При цьому досить часто виявляється, що доходи дітей не дозволяють їм утримувати і свою сім'ю, і батьків.

 Скільки можуть стягнути на користь батька?

Згідно зі статтею 205 СК, суд визначає розмір аліментів виходячи з доходів, матеріального та сімейного стану сторін. З боку дітей при цьому врахують 

мінливість або нестабільність їх доходу, отримання частини доходу в натуральній формі, проживання за кордоном та інші обставини. Що стосується батьків, то суд врахує їх майно, яке приносить дохід, пенсію, а також всі пільги і субсидії.

Позов про стягнення аліментів можна пред'явити одній дитині або декільком відразу. Але навіть якщо батько розраховував зажадати допомоги тільки у одного з дітей, суд може залучити і інших (навіть якщо до них позов не висували).

   На додаткові витрати стягнуть окремо.

У деяких випадках стаття 203 Сімейного кодексу зобов'язує дітей взяти участь у додаткових витратах на утримання батьків. Ці гроші також можна вимагати через суд.
Про яких ситуаціях йдеться? У СК наведено вичерпний перелік: важка хвороба, інвалідність, немічність. Суд визначає суму необхідних додаткових витрат і заново враховує фінансові обставини сторін. Дітей можуть зобов'язати прийняти участь як в уже понесені витрати, так і в запланованих (майбутня операція, курс лікування). З урахуванням ситуації суд постановляє стягувати ці кошти щомісяця або великим одноразовим платежем. Тобто аліменти на батьків і необхідні гроші на лікування можна стягувати паралельно.

    Кому діти не зобов'язані допомагати?

 и

Згідно статті 202 СК, якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав, то обов'язок утримувати батьків у дітей не виникає.
Дочка і син також можуть бути звільнені від зобов'язань утримувати батьків, якщо доведуть, що ті ухилялися від виконання батьківських обов'язків (стаття 204 СК). Тут можуть врахувати і неучасть у вихованні, і фізична відсутність, і відмова матеріально підтримувати. У батька, який кинув родину 20 років тому, шансів на аліменти з дорослих дітей небагато.
У виняткових випадках (батько - інвалід, а син, дочка - відмінно матеріально забезпечені) суд все-таки може стягнути з дітей аліменти. Але на термін не більше трьох років.

Кому не указ Сімейний кодекс - є Кримінальний!

Стаття 165 КК України говорить:
«Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання непрацездатних батьків карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів * громадян або виправними роботами на строк до одного року.
Те саме діяння, вчинене повторно, карається виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на той самий строк ».
* Неоподатковуваний мінімум доходів громадян дорівнює 17 грн., Відповідно штраф для недбайливих дітей становить 850 грн.

Переглядів 409
Поділитися:

Голосування

ЯКІ першочергові кроки повинен зробити новий Президент України у 2019?