Середа, 28 березня 2018 16:00

Скасування пенсій? (чого очікувати українцям)

Нардеп від Блоку Петра Порошенка Олексій Мушак запропонував "геніальний" спосіб допомогти українській економіці: якщо країна відмовиться від пенсій, громадяни зможуть розраховувати на більш високі зарплати.
А як же пенсіонери, виникає логічне запитання: ну, а хто ж, як не діти, повинні утримувати літніх батьків?

Пропозиція цього нелюда здається щонайменше фантастичною, але деякі експерти стали на захист ідеї: якщо дивитися на речі реально, то майже кожен розуміє, що накопичити на старість самостійно набагато простіше, ніж розраховувати на допомогу від держави.

Мушак заявив, що нинішня пенсійна система дуже несправедлива до покоління, кому зараз за 30, бо за сучасними правилами ціле покоління практично не отримуватиме пенсії у похилому віці.

Депутат упевнений, що підвищення пенсій не посприяє істотному поліпшенню економічної системи, а ось порядок, влаштований в Азії, має шанс на існування. Мушак впевнений, що діти зобов’язані утримувати старих батьків. Цікаве питання, як забезпечити гідну старість, але при цьому не померти з голоду бюджетникам, які працюють на мінімалку. Або на що розраховувати людям, у яких за документами є діти, ось тільки відносини з ними не склалися.

 «Очевидно ж, що навіть при збільшенні пенсій все одно діти повинні допомагати своїм батькам, для того щоб вони прожили, а батьки мають працювати десь паралельно. Але це більше азіатський підхід — скасування пенсій в обмін на економічне зростання. Тому що у нас дефіцит пенсійного фонду становить 150 мільярдів. Відповідно, ці гроші звідкись беруться ж? А вони беруться з того, що недофінансовуються ні школи, ні дороги, ні лікарні. Тому я готовий прийняти консолідоване рішення, щоб скасувати пенсії, але зберегти ці гроші для економічного зростання», — заявив Мушак.

Якщо дивитися не на форму, а на зміст, то виходить, що уряд намагається повністю відрізати людину, що не платила податки, від можливості отримувати державну допомогу. Звертаючись до урядового законопроекту, ми бачимо, що людина, у якої не набралося 15 років робочого стажу, в 65 років зможе розраховувати на соціальну допомогу, яка становить 30% від мінімальної пенсії. Прекрасно в цьому документі й те, що на мінімалку з 2028 року можуть розраховувати тільки ті громадяни, хто відпрацював офіційно 35 років.

 Звучить банально, але людей просто ставлять перед вибором: працювати в тіні, отримуючи більш високу зарплату і розраховувати тільки на себе, або бути паїнькою, справно платити внески до Пенсійного фонду і молитися, щоб через 10-20 років правила гри не змінилися і не почали працювати проти тебе.

У це мало вірять не тільки звичайні громадяни, а й політики, які часто повторюють, що Україна дотримуватиметься європейського формату, а тому підвищення пенсійного віку неминуче.

Економісти впевнені, що самостійно відкладати на старість більш вигідно, аніж вдаватися до допомоги держави: ваші вклади за ці роки лише збільшаться, в той час як держава може їх тільки зберегти. Економічний експерт Андрій Блінов зробив невеличкий розрахунок: «Щомісяця середньостатистичний громадянин в Україні перераховує близько 55 євро єдиного соціального внеску (250 євро з/п при ставці ЄСВ 22%). За 35 років трудового стажу виходить 23100 євро. У найкращому випадку пенсія буде 100 євро.

І щоб «вибрати» номінально сплачене, на пенсії треба прожити 19 з хвостиком років. А якщо додати в розрахунки складний відсоток, то за умови скромної нетто-ставки 3% річних у валюті за 35 років відбувається за рахунок щомісячної капіталізації значне збільшення суми 40200 євро. Цього вистачить, щоб ті ж 19 років отримувати по 175 євро. Окрім того, накопичення в Пенсійному фонді згорають після виплати родичам за 2 місяці за фактом смерті людини. За альтернативи — їх успадкують або ти більше «гулятимеш» на пенсії» .

Забавно, що багато 30-40-річних реально не розуміють, що їм жодна пенсія не світить в країні, де індекс фертильності 1,2, а всі, хто генерує капітал, ідеї, гострять лижі і змиваються за кордон...

Замість того, щоб парити мізки людям байками про 12-річну освіту краще б ввели до шкільної програми одну задачу з арифметики. У 2035 році населення України буде, скажімо, складати 30 млн населення. З них 15 млн старі, 10 млн дорослі, 5 млн діти.

Питання: Яка пенсія буде у 15 млн пенсіонерів за умови, що 10 млн дорослих повинні прогодувати ще 5 млн дітей? Яка повинна бути зарплата у середньостатистичного українця в 2035 році, щоб прогодувати 2,5 утриманців і при цьому нормально жити?

Як така держава з таким соціальним навантаженням буде в принципі здатна виконувати базові функції без залучення зовнішньої робочої сили?

Гострота питання збільшується ще більше, якщо ми візьмемо до уваги, що на сьогодні тільки близько 2 млн українців генерують капітал.

Що станеться з державою, якщо кількість цих людей зменшиться в 2 рази до 2035 року. Або в три?

Про це потрібно говорити з ранку до вечора на Шустер, Свободах слова та інших шоу, де тече пісня про кисільні береги й швидке позбавлення від нещасть і створення раю на землі.

Тому що країна, яка займає перше місце за темпами вимирання в світі, повинна порошинки здувати з тих, хто здатний забезпечити нездатну, непродуктивну й вмираючу більшість їжею. Якщо Україна в принципі хоче жити, вона повинна думати про таку меншину, розширювати цей прошарок і зробити все, щоб вона відчувала себе тут сухо і комфортно.

Інакше через 20 років буде український пенсіонер стояти раком, виколупуючи свою пенсію з землі, і мріяти про кисільні річки, які ось-ось потечуть, тому що Грицько Мудрий сказав, что кожен пенсіонер має право на субсидії, пільги і продуктовий пакет на Новий рік і Великдень.

Переглядів 403
Поділитися:

Голосування

Кого з кандидатів ви підтримаєте як Президента України на виборах навесні 2019?