Четвер, 25 січня 2018 12:59

МВФ - Україні: більше реформ і ціну на газ для людей!

Під час зустрічі з президентом України Петром Порошенком у Давосі директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард закликала Київ прискорити темп реформ заради економічного зростання і підвищення рівня життя . А для отримання нового траншу МВФ - вионати усі їх вимоги, навіть майже  антинародні!

Ось так Україна і Міжнародний валютний фонд домовилися активізувати співпрацю. Це стало результатом їх переговорів на світовому економічному  форумі у Давосі 24 січня. 

"Я знову підтвердила, що МВФ готовий продовжувати підтримувати Україну разом з іншими міжнародними партнерами в її зусиллях щодо реформування. Я також підкреслила, що Україні слід скористатися наявним сприятливим зовнішнім середовищем для прискорення реформ і переходу до сильнішого зростання, необхідного для стійкого поліпшення життєвого рівня населення", - наголосила Лагард.

"Зустріч з президентом Порошенком та членами його команди була дуже продуктивною. Це дало нам шанс обговорити всі заходи, які вже вживаються і ми сподіваємося, що наше обговорення посприяє запровадженню інших заходів, про які ми говорили. Ми говорили про те, що в Україні запровадять нову голову НБУ", - додала вона.

Після зустрічі Порошенко сказав, що Україна продовжуватиме співпрацю з МВФ...

Україна і МВФ все-таки вирішили знайти компроміс за двома найголовнішим питаннями, які понад півроку гальмували виділення Україні чергового траншу. Проблеми зі створенням Антикорупційного суду в Україні та зміною тарифів на газ для населення планується вирішити в найближчі місяці.

У підсумку черговий транш кредиту МВФ у розмірі $1,9 млрд Україна зможе отримати вже в травні. Ще один транш, який може стати останнім за програмою EFF 2015 року, за оптимістичним сценарієм випадає на кінець літа.

Президент Петро Порошенко під час свого візиту в Давос провів зустріч з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард. Ця зустріч відбулася ввечері 24 січня і тривала близько півгодини. Потім, як і планувалося, Порошенко і Лагард дали короткий спільний брифінг. За дві хвилини спілкування з представниками ЗМІ стало ясно, що співпраці України з МФВ нічого не загрожує, і вона буде продовжена вже найближчим часом.

"Ми домовилися сьогодні продовжити співпрацю в різних сферах і виконувати те, про що ми домовилися сьогодні і раніше", - заявив Президент України.

"Ми обговорили останні економічні події і перспективи України, а також реалізацію заходів, які відкриють шлях для завершення очікуваного перегляду програми співпраці", - сказала глава МВФ.

В ході переговорів сторонам дійсно вдалося прояснити всі проблемні питання, які з літа минулого року гальмували виділення чергового, вже 5-го траншу кредиту за загальною програмою в $17,5 млрд. За інформацією, його розмір складе $ 1,9 млрд.

Заради цих грошей президент погодився виконати ключові умови, озвучені МВФ:

По-перше, основною вимогою МВФ було прийняття Радою закону про створення Антикорупційного суду. Проект, внесений президентом, не влаштував кредиторів - і тепер, за інформацією агентства, в Адміністрації президента України пообіцяли змінити законопроект, як того вимагають на Заході.

Як повідомили агентству джерела, знайомі з результатами переговорів з керівництвом МВФ, для зміни законопроекту і прийняття його в Раді буде потрібно до трьох місяців. Якщо все пройде вдало, що перегляд програми і виділення чергового траншу може статися вже в травні.

"Такий прогноз на травень - цілком реальний і виправданий з точки зору всієї технічної роботи, яку потрібно буде провести для прийняття закону", - сказав співрозмовник Українських новин. Як компроміс президент спробує наполягати на тому, що Антикорупційний суд не може бути окремою гілкою влади, а повинен знаходитися в загальній структурі судової системи, що відповідає Конституції України. За неофіційною інформацією, цього можна досягти шляхом введення норми про розгляд апеляцій, наприклад, Верховним судом.

По-друге, мова йде про підвищення цін на газ для населення і підприємств комунальної сфери (що спричинить за собою і зростання тарифів на опалення і гарячу воду).

"Якщо по суду проблеми будуть зняті, то наступною темою стане питання тарифів на газ. Її обговорення піде легше", - заявляв співрозмовник агентства ще в листопаді 2017 року. У МВФ ще в кінці літа не виключали, що можуть погодитися на перегляд механізму визначення ціни газу для населення, але лише з квітня, коли припинить дію постанову №187, норми якого були узгоджені з МВФ в березні минулого року. За цим документом ціна газу повинна була підвищитися на 17,6% ще в жовтні. Однак прем'єр-міністр Володимир Гройсман категорично відмовився від такого кроку і пообіцяв взагалі не піднімати ціну газу.

"Прем'єр тоді звичайно погарячкував. Уникнути підвищення ціни з квітня навряд чи вдасться. Але це підвищення, звичайно, не буде таким великим, як могло б бути в жовтні", - заявив співрозмовник агентства.

Як ми вже повідомляли, Міністерство енергетики та вугільної промисловості вже підготувало проект нової постанови, за яким підвищення ціни на газ чекає нас з квітня - на рівні 8,3%.

Третя умова для продовження співпраці з МВФ Україна практично виконала - нова редакція закону про приватизацію прийнята. Він практично враховує всі побажання кредитора.

У документі передбачена можливість розгляду спорів по приватизаційних процесів в міжнародному арбітражі за англійським правом до 2021 року - поки в Україні не буде вдосконалена своя судова система. Спрощено процедуру розділення об'єктів приватизації - вони розділені на дві групи: великі і малі.

Для приватизації великих підприємств проводиться конкурс по залученню інвестбанкірів, які будуть рекомендувати стартову ціну підприємства і супроводжувати весь процес продажу.

Малі підприємства будуть продаватися на аукціоні.

Не зовсім ясно на даному етапі, як будуть вирішуватися питання з приводу решти претензій МВФ до законів про пенсійну реформу.

Нагадаємо, що МВФ висловив незгоду з тим, що люди, які не мають стажу для виходу на пенсію, отримуватимуть мінімальні виплати. Для наступного перегляду програми це не є основним питанням.

Чи не є обов'язковою умовою і введення в Україні ринку землі. Не виключено, що це питання взагалі стане не актуальним. Заборона на продаж землі в Україні продовжений до кінця 2018 року, програма з МВФ завершується в березні 2019 го.

Також в березні наступного року в Україні повинні пройти вибори президента країни. МВФ зазвичай призупиняє кредитування за півроку до виборів. Таким чином, в поточному році в кращому випадку Україна може розраховувати лише на два транші. П'ятий - в травні, і якщо він не зірветься, то шостий - вже ближче до кінця літа, але за умови виконання нових вимог, які будуть визначені після весняного перегляду кредитної програми.

Він напевно стане останнім траншем за програмою EFF 2015 року

Переглядів 539
Поділитися:

Голосування

Кого з кандидатів ви підтримаєте як Президента України на виборах навесні 2019?