Середа, 10 жовтня 2018 14:34

Газ в Україні може різко подорожчати!

До початку опалювального сезону в країні залишаються лічені дні, а відповіді на головне питання: на скільки ж подорожчає газ для населення, як і раніше немає.

Вся справа в тому, що уряд Гройсмана поки остаточно не домовилося з керівництвом Міжнародного валютного фонду про виділення нашій країні чергового кредиту. А одним з головних умов для отримання фінансової підтримки від зарубіжних кредиторів є підвищення тарифів на газ для населення аж до рівня вартості імпортного блакитного палива!!!

Хід переговорів з МВФ в уряді офіційно не коментують. До кінця жовтня Україна має намір результативно завершити переговори з МВФ про надання нової програми фінансування Stand-by. В останні дні переговори представників Кабміну з Міжнародним валютним фондом істотно активізувалися.

Україна наполягає на поступовому підвищенні тарифів на газ. Кабмін пропонує найближчим часом збільшити вартість газу для населення на 23%. Однак це тільки початок. Втричі підвищення, після якого тариф становитиме 80% імпортного паритету, тобто вартості газу для промисловості, планується провести з 1 травня 2019 року. А остаточно вартість газу для населення і промисловості повинні зрівняти станом на 1 січня 2020 року.

Однак в ситуації, що склалася уряд Гройсмана буде змушений якось врегулювати питання з нинішніми, «не ринковими» тарифами.

Справа в тому, що в Україні вже давно діє закон про ринок газу, згідно з яким вартість блакитного палива повинна бути виключно за ринкову. Але, щоб не допустити соціального вибуху, уряд раніше затвердив постанову, згідно з яким на певний період вводяться спеціальні зобов'язання для НАК «Нафтогаз України» забезпечувати населення і сферу ЖКГ газом за фіксованою ціною, набагато нижчою за ринкову. Ця постанова постійно продовжується. В даний момент вона діє до 18 жовтня 2018 року. Тобто юридично вже з 19 жовтня ціна газу повинна стати єдиною для всіх споживачів. Тому уряд в найближчі дні має або продовжити цю постанову, або затвердити нове - з уже більш високим тарифом для населення.

Є ще одна проблема. Якщо в найближчі дні газ для населення подорожчає на 23%, то уряду потрібно буде терміново вносити корективи в проект державного бюджету на 2019 рік. Адже тоді витрати на надання субсидій малозабезпеченим громадянам істотно зростуть, так як слідом за газом подорожчають багато житлово-комунальні послуги, і в першу чергу опалення.

У собівартості виробництва тепла ціна газу є основною складовою - близько 80%. Тому подорожчання блакитного палива однозначно спричинить за собою істотне зростання житлово-комунальних тарифів вже в найближчий опалювальний сезон. Підвищення витрат населення на комунальні послуги збільшить кількість субсідіантов, тобто сімей, які потребують державної підтримки. Відповідно, витрати держбюджету на виплату субсидій різко збільшаться.

До речі, нещодавно Міністерство енергетики та вугільної промисловості розробило і подало на розгляд Кабміну проект постанови про підвищення норм споживання газу для домогосподарств, не оснащених лічильниками. Неважко здогадатися, що це призведе до значного зростання тарифів для цих споживачів.

Зокрема, в документі пропонується диференціювати тарифи залежно від сезону:

- у весняно-літній період вартість газу виросте на 75,76%;

- на період опалювального сезону - на 166,67%.

Якщо документ ухвалять, то споживачеві, який не встановив лічильник газу, доведеться платити 9,5 грн за кубометр влітку і 14,4 грн - взимку. А згідно з діючими правилами - 5,4 грн круглий рік.

Переглядів 229
Поділитися:

Голосування

ЯКІ першочергові кроки повинен зробити новий Президент України у 2019?