Четвер, 05 липня 2018 11:27

Влада підвищила прожитковий мінімум: і що це змінить?

В Україні кілька днів тому підвищили прожитковий мінімум для всіх категорій населення. З одного боку, таке нововведення торкнеться найбідніших, але в той же час вплине і на зарплати чиновників, деякі штрафи, мінімальні аліменти і пенсії.

Як і навіщо перераховують прожитковий мінімум.

Прожитковий мінімум (ПМ) - мінімальна сума, на яку має право кожен. І таке право гарантоване українцям Конституцією. Розмір ПМ окремо підраховують для кожної категорії населення - маленькі діти, діти, дорослі і пенсіонери. Якщо, наприклад, дохід сім'ї менше, ніж суми прожиткових мінімумів на кожного з її членів, вона може звернутися до органів соціального захисту та отримати матеріальну допомогу.

Для прикладу, якщо українець непрацездатного віку за своє життя не заробив і 15 років стажу, йому не призначили пенсію, він має право на матеріальну допомогу від держави. І розмір цієї допомоги повинен компенсувати різницю між його доходом і прожитковим мінімумом. Наприклад, якщо людина пенсійного віку щомісяця отримує дохід  в розмірі 800 грн, а прожитковий мінімум з 1 липня - 1435 грн, держава повинна відшкодувати 635 грн. Також до прожиткового мінімуму прив'язані зарплати чиновників - мінімальний оклад повинен бути не менше двох ПМ.

Податки.

"Для першої групи платників єдиного податку ставка встановлюється в межах 10% прожиткового мінімуму", - йдеться в 293-й статті Податкового кодексу. Так, до 1 липня показник ПМ для працездатної становив 1762 грн, а ставка - 176,2 грн. Після першого липня прожитковий мінімум становитиме +1841 грн, а ставка - 184,1 грн. Нагадаємо, річний ліміт доходу для першої групи - 300 тис. Грн (25 тис. грн на місяць).

Від прожиткового мінімуму також залежить і розмір податкової соціальної пільги. Згідно із законом, українець, який одержує не більше прожиткового мінімуму для працездатної, має право платити тільки частину податків. Так, дохід, з якого сплачується внесок, зменшується як мінімум на 50% прожиткового мінімуму. Для прикладу, якщо зарплата 1700 грн (робота з неповною зайнятістю), то платити податок можна тільки з 819 грн. Після підвищення ПМ збільшується податкова пільга і максимальний розмір зарплати для її оформлення.

Аліменти і виплати військовослужбовцям.

Від розміру прожиткового мінімуму також залежить разова матеріальна допомога українцям, яких призивають на строкову службу в армію (вона становить два ПМ) і мінімальний розмір аліментів. Розмір аліментів визначає суд, він залежить від багатьох факторів (матеріальне становище іншого з батьків, розмір заробітної плати того, хто буде платити аліменти тощо), законом визначено лише мінімальні розміри аліментів: чи не менше половини прожиткового мінімуму на дитину. Для прикладу, мінімум на дитину віком до 6 роки 1 липня зріс з 1492 до 1559 грн. Таким чином, мінімальний розмір аліментів на нього виріс з 746 до 779,5 грн.

Прожитковий мінімум відстав від реальних цін.

Навіть після підвищення реальний розмір прожиткового мінімуму в Україні значно вище розрахункового. Згідно із законом Міністерство соціальної політики щомісяця має перераховувати ПМ за актуальними цінами. І, згідно з останніми даними, щоб забезпечити дитину віком до 6 років мінімальним набором товарів і послуг, знадобиться як мінімум 3132 грн в місяць, на дитину старше 6 років - 3842 грн, на працездатного - 4229 грн, а на пенсіонера - 2782 грн.

Таким чином, реальний прожитковий мінімум майже в два рази вище розрахункового. Однак для того, щоб зрівняти ці значення, уряду доведеться знайти джерела додаткових надходжень до бюджету. Таким може стати підвищення мінімальних зарплат. Для прикладу, після дворазового підвищення мінімалки в минулому році власні надходження до Пенсійного фонду зросли на 47,2 млрд грн. Це дозволило в жовтні минулого року "осучаснити" більшість пенсій, а середня пенсія з того моменту виросла з 1,8 до 2,4 тис. грн.

Переглядів 546
Поділитися:

Голосування

Як ви ставитесь до тарифної політики, яку проводить Кабінет Міністрів на чолі з В. Гройсманом?

Підтримую політику Уряду - 3.3%
Частково підтримую, така політика необхідна в ситуації яка склалась в країні - 7.4%
Не підтримую. Вважаю що політика яку здійснює Кабінет Міністрів на чолі з В. Гройсманом є геноцидом українського народу - 86.1%
Мені байдуже - 3.2%

Всего голосов:: 2371
Голосование по этому опросу закончилось в: 01 трав. 2018 - 00:00